TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Aktivní lavinový test - seříznutí svahu lyžemi

Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.

Štand v sedle a na laně pěkně dole kopcom
Štand v sedle a na laně pěkně dole kopcom (CLICK TO ENLARGE)

Test sněhové stability pomocí utržení převěje poprvé podrobně popsal guru lavinové problematiky pro lyžaře Bruce Tremper v časopise The Avalanche Review, VOL. 13, No. 2, December 1994. Další informace také v základní knize věnované problematice lavin pro skialpinisty – Bruce Tremper, Staying Alive in Avalanche Terrain, The Mountaineers Books, Seventh Printing, Seattle 2007.

Petr Novák dělá první oblouk v neporušeném sněhu v dolní části severní stěny Piku Lenina ve výšce asi 4600–4700 metrů
Petr Novák dělá první oblouk v neporušeném sněhu v dolní části severní stěny Piku Lenina (7134 m) ve výšce asi 4600–4700 metrů (CLICK TO ENLARGE)

Seříznutí lyžemi je velmi rychlý test v délce pár sekund. Řada lidí si myslí, že snaha uříznout svah lyžemi je nebezpečná, tento test je standardní pro horskou službu v USA a pro vůdce při lyžování s vrtulníkem. Pokud může dojít na svahu ke spuštění laviny, je lepší, když k tomu dojde kontrolovaně a s minimálním rizikem.

Celý článek je tady: TuleniPasy.cz -. Aktivní lavinový test – seříznutí svahu lyžemi

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg