TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Lednové slunečno a ledovato od Salatína po Brestovou

Vrchol Salatín pro skialpinisty z Česka znamená jeden z nejdostupnějších a nejježděnějších vrcholů Západních Tater přesahujících nadmořskou výšku 2 000 metrů. Díky ledové Fatře i Tatře proto nakonec volíme tuto variantu jednodenního výletu do severních svahů masivu Roháčů 14. ledna 2018.

Salatín je už na slunci, zatímco my jsme ještě ve stínu
Salatín je už na slunci, zatímco my jsme ještě ve stínu

Pro vyznavače šlofíků na parkovišti před rozedněním doporučuju vyrazit už ve čtyři ráno z Bumbálky, abyste v 6 v klidu zaparkovali na hlavním parkovišti lyžařského střediska Spálená. Cesta v ranních hodinách přes Terchovou, Dolný Kubín uteče rychleji než byste řekli “Z těch nekonečných zatáček se mi chce zvracet” a nachystali si sáček, protože zbytek aut beskydské skialp delegace jedoucích před vámi nepočká. A to my si na parkovišti počkáme s chutí. Přikrývky rozličných outdoorových svršků ze sebe sundvámáme až ve chvíli, kdy první paprsky slunce políbí náš dnešní cíl, tedy vrchol Salatín (2047 m).

Eliška šlape v čele malého vláčku na mačkách
Eliška šlape v čele malého vláčku na mačkách

Okrajem sjezdovky na skialpové hřiště

Vyrážíme sjezdovkou ve stopách našich aktivnějších kolegů za rachotu rolby, abychom za nějakých 50 minut stanuli na vrcholové stanici lanovky. Turistický rozcestník nás navádí doprava po zelené na vrchol Brestová (1902 m), my míříme vpřed vzhůru dvoustopou cestičkou vedoucí za značku “Avalanche area”.

Maruška s Radkem těsně pod hřebenem
Maruška s Radkem těsně pod hřebenem

Mírně stoupající dolinkou se brzy dostáváme až do úpatí centralního žlabu vycházejícího vlevo od hlavního vrcholku Salatína. V něm už se škrabkají jak první sjezdaři, tak vertikální šlapci vzhůru, někteří to rovnou točí na západní vrcholek a sedýlka kolem sluncem ozářeného vrcholku Brestové. Všude je ledovo. My se rozhodujeme “rozhodnout” až po vyšlapání centrálního žlabu tušíc, že se pak na Brestovou dostaneme přes hřebínek.

Jaké jsou tady převěje?
Jaké jsou tady převěje?

Sundáváme lyže, nasazujeme mačky, otrlejší z nás jdou bez maček a ti nejotrlejší šlapou v mačkách 5. stadia rozkladu, z čehož již v půlce kopce propadají lehké apatii. Dva žiletkáři nás při sjezdu centrálního žlabu o sklonu 35° přesvědčili, že procházka po hřebenu bude přeci jen větší zážitek, a tak po rozmrazení necitlivých údů ve vrcholové části hřebene se vydáváme vstříc slunečním paprskům a lepšímu podkladu navátých sněhových dun.

Ze Salatína dole kopcom
Ze Salatína dole kopcom

Slunění se na vrcholu Brestové

Ledový sestup do sedla Parichvost opět nenechává nikoho z punkerů chladným. Pak už nás čeká jen nekonečné slunění na široké pláni vrcholu Brestové, kde snáze merkujeme sjezdové i opětovné výstupové cestičky, výhledy na první vrcholky Západních Tater – Sivý vrch a Babky i na vzdálenější vrcholy Malé Fatry, Velké Fatry nebo osamocený Velký Choč. V dálce dokonce vykukuje jako bílá sopka Babí hora.

Skialpinistické hřiště ve Spálené dolině z nadhledu
Skialpinistické hřiště ve Spálené dolině z nadhledu

Co se týká sjezdové stránky aktuální výpravy, bohužel i při poledním sluníčkování konstatujeme, že ledové sjezdy ze sedýlka mezi Předním Salatínem a Brestovou nejsou to pravé ořechové ani prašanové, a tak se trudnomyslnější část naší skupinky po sjezdu vydává údolíčkem ve směru sjezdovky a parkoviště, zatímco zbylé adrenalinuchtivější jádro týmu zaujal ještě žlábek pod Předním Salatínem.

Dokumentace kýčovitého počasí na Brestové v Radkově provedení
Dokumentace kýčovitého počasí na Brestové v Radkově provedení

Dalším výstupem se definitivně loučím s mačkami

Dolinkou se ozývá ledové broušení hran desítek skialpinistů roztroušených do rozličných žlabů a sedel okolo vrcholků Salatína i Brestové. My v očekávání největšího extrémního zážitku dne, tedy výstupu alias “Mačky na sraXky” to taky sekáme žlabem strmě vzhůru hlava nehlava, hlavně ať už jsme nahoře. Jak Radek před Paličem poznamenal s pohledem na mou výbavu “Viděl jsem koně blít, žábu srát, ale tohle, to jsem ještě neviděl”.

K vyhlídkovému kříži na lyžích
K vyhlídkovému kříži na lyžích

Kvalita podkladu žlabu odpovídala výrazu mého obličeje, a tak Radek během mého vzteklého odhazování želez pohotově dodává "Projdeme to zase na sjezd do sedla”. Stejným sjezdem ze sedýlka tedy uzavíráme dnešní skialpový Salatínský výlet a nedělní roháčské poklouzáníčko a ještě ve Vrútkách stíháme navštívit skialpshop, kde dostanu odbornou přednášku na téma “Kup si nové mačky!” Já si je snad koupím…

Téměř kompletní dámská část výletníků
Téměř kompletní dámská část výletníků

Jen tak si vyskočit s Babiou horou v pozadí
Jen tak si vyskočit s Babiou horou v pozadí

Dámy v sukních u Brestové
Dámy v sukních u Brestové

Přesun k začátku sjezdu
Přesun k začátku sjezdu

Naše skupina na Brestové - chybí nám pouze dva účastníci, kteří byli v tuto chvíli jinde
Naše skupina na Brestové – chybí nám pouze dva účastníci, kteří byli v tuto chvíli jinde

S brýlemi Gnarly Owl na Brestové
S brýlemi Gnarly Owl na Brestové

Radek ve sjezdu
Radek ve sjezdu

Dámská část výletníků ve sjezdu
Dámská část výletníků ve sjezdu

Maruška ve sjezdu - zateplená sukně se hodila
Maruška ve sjezdu – zateplená sukně se hodila

Maruška ve sjezdu do Spálené doliny
Maruška ve sjezdu do Spálené doliny

Duo bruder alt a Balci ve sjezdu
Duo bruder alt a Balci ve sjezdu

Duo bruder alt vepředu a Balci nad ním
Duo bruder alt vepředu a Balci nad ním

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
kansas-160x600.jpg
ladiran-160x600.jpg