TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Makedonské hory a jezera zalité sluncem i mlhou s CK Alpina v srpnu 2016

Ve dnech 4. až 14. srpna 2016 jsem průvodcoval zájezd Krásy hor a jezer Makedonie. V rámci tohoto zájezdu kombinovaného s přechodáři a cyklisty jsme navštívili řadu pohoří, nejvyšších vrcholů v těchto pohořích a stihli se také pokochat řadou krásných jezer a historických měst.

Tady se cyklisté ještě smáli - kousek na jezerem Matka
Tady se cyklisté ještě smáli – kousek na jezerem Matka

Malá přehledová fotogalerie z Makedonie: CK Alpina – Mountains and lakes in Macedonia 2016

Anotace z webu Alpina.cz

„Pojeďte do míst, kde se v průzračných jezerech zrcadlí vedle vysokých vrcholků hor také pravoslavné kostelíky, kde hladinu jezer čeří hejna pelikánů a kormoránů, do míst, kde přátelští lidé a minimum zahraničních turistů jsou dosud realitou. Navštivte s námi nitro tajemné Makedonie, jednoho z nejkrásnějších koutů Balkánu, dříve, než si jej najde masový turismus.“

Další stříkající a tekoucí voda na hlavním náměstí ve Skopje, kupodivu tady bez nových soch
Další stříkající a tekoucí voda na hlavním náměstí ve Skopje, kupodivu tady bez nových soch

V rámci jednodenních horských túr jsme vystoupili na dva nejvyšší makedonské vrcholy – Titov Vrv (2747 m) v pohoří Šar Planina a Golem Korab (2764 m)NP Mavrovo, oba na hranici s Albánií. Kromě toho jsme v pohoří Galičica vystoupili na nejvyšší vrchol Magaro (2250 m). Na závěr nás čekal dvoudenní vyhlídkový přechod pohoří Pelister s nejvyšším vrcholem Baba (2601 m) a přespáním na horské chatě ve výšce 2215 metrů.

Nejhorší je potkat sochu, co má depku... asi psychicky nezvládla květináče uprostřed koryta Vajdaru - kdo ví, co z nich zůstalo po srpnových povodních
Nejhorší je potkat sochu, co má depku… asi psychicky nezvládla květináče uprostřed koryta Vajdaru – kdo ví, co z nich zůstalo po srpnových povodních

Co se v Makedonii změnilo od léta 2015?

 • Na první pohled bylo změn poměrně hodně. Jedna z největších nás čekala hned po příjezdu do kaňonu Matka, v němž zmizely všechny odpadky, podél kanálu na divokou vodu byly opravené lavičky, a všude visely cedule věnované udržování čistoty v přírodě s vyčíslením pokut za odhazování odpadků. To však nezabránilo tomu, aby kus na stezce vysekané ve skále nad vodou přehrady byla v jednom záhybu dost velká hromada odpadků.

Sochy, všude samé sochy, tentokrát čistě dámská skupina
Sochy, všude samé sochy, tentokrát čistě dámská skupina

 • Poprvé s námi byli cyklisti a hned první den si část z nich dost popřidala. Chtěli jsme poslat jenom jednoho průvodce na průzkum trasy od kaňonu Matka k největšímu kříži přímo nad Skopje – na základě informací místních, že letos od kříže přijela skupina deseti Němců na horských kolech. Ukázalo se, že od kříže byla většina cesty výborně sjízdná, ale v opačném směru to bylo hodně dlouhé tlačení.

Parádní mlha stoupající k vrcholu Titova vrvu
Parádní mlha stoupající k vrcholu Titova vrvu

 • Hlavní město Skopje je fenomén sám o sobě – množství soch v centru ještě vzrostlo, stejně jako množství různých podivných staveb. Např. v řece Vajdar už staví třetí restaurační loď. Mezitím jim minulé povodně poškodily fontány, které byly ještě vloni funkční – fontány umístěné uprostřed řeky Vajdar.

Cestou na Golem Korab
Cestou na Golem Korab

 • Opravy rozhledny na Titově vrvu nijak během roku nepokročily, tj. situace je stejná, jako před rokem, kdy byly v přízemí nová plastová okna. Sousední Turčin jsme kvůli nepřízni počasí letos vynechali. V oblasti Popovy Šapky je to dost rozkopané, neboť tam staví nový nesmyslný vlek/sedačku na téměř rovné pláni.

Z jedné strany je Golem Korab choďák, z druhé je závěr pěkný skalnatý
Z jedné strany je Golem Korab choďák, z druhé je závěr pěkný skalnatý

 • U Mavrovského jezera jsme vzhledem k příznivým podmínkám změnili návratovou trasu z vrcholu Sandaktaš (1980 m) a poprvé jsme splnili Alpina heslo „cesty za dobrodružstvím“, když jsme po sestupu po loukách zapadli do hodně strmého lesního terénu s hluboce zaříznutým potokem. Vysoko nad potokem jsme pokračovali dolů k Mavrovskému jezeru, přičemž jsme vystřídali různé povrchy a v závěru regulérní vodní toky místo silnice.

Skupina CK Alpina na vrcholu Golem Korabu
Skupina CK Alpina na vrcholu Golem Korabu

 • Museli jsme trochu změnit program kvůli souvislému dešti, takže místo vrcholu Medenica jsme navštívili Lazaropolje a jeho okolí – další vyhlídkový vrchol, dobré restaurační zařízení a mnohé jiné.

Při lodním výletu na Golem Grab byly k vidění parádní mraky nad pohořím Galičica
Při lodním výletu na Golem Grab byly k vidění parádní mraky nad pohořím Galičica

 • Výstup na nejvyšší makedonský vrchol Golem Korab byl povedený jako vždy. Díky oblačné obloze jsme se neupekli a z vrcholu díky husté mlze chvílemi neviděli vůbec nic.Nakonec byla mlha a mraky rozfoukány, takže byly i parádní výhledy na obě strany hranice. Přidal jsem si kus po značené turistické značce na druhou stranu, kde sestup začal krásnou skalní stěnou s prasklinou – viz foto. Cestou zpět jsme si s Milanem popřidali kus hřebenovky vysoko nad turistickou stezkou.

Tradiční činnost na vrcholu Magaro - v pozadí albánský Pogradec a Ohridské ezero
Tradiční činnost na vrcholu Magaro – v pozadí albánský Pogradec a Ohridské ezero

 • Z hor jsme se přesunuli do Ohridu na koupání, taneční rockové večírky a různé jiné taškařice, k nimž jsme se spojili i s přechodáři. Po Muzeu vody a sv. Naumu jsme se vrátili do Ohridu, abychom se připravili na dalš den – lodní výlet na ptáky obsypaný ostrov Golem Grad v Prespanském jezeře poblíž hranic s Albánií a Řeckem.

Další oblíbená činnost na vrcholu Magaro, vpravo Golemo Prespansko jezero, zatímco vlevo je Ohrid
Další oblíbená činnost na vrcholu Magaro, vpravo Golemo Prespansko jezero, zatímco vlevo je Ohrid

 • Po loďkách jsme se přesunuli do pohoří Galičica, kde nás čekal vyhlídkový okruh na vrchol Magaro (2250 m). Oproti loňsku přibyly nové rozcestníky a nová značená stezka na hranice s Albánií. Při sestupu z Magaro jsme se docela zdrželi sledováním duhy na Prespanským jezerem a pohořím Pelister. Nemělo to chybu.

Vyhlídka na Ohrid při sestupu z Magaro
Vyhlídka na Ohrid při sestupu z Magaro

 • Při přechodu Pelisteru jsem s menší skupinkou po oba dny alternoval oficiální trasu, takže jsme přešli hodně kopců navíc se začátkem na Marušica (2091 m) přes několik dalších na Veternicu (2420 m), z níž jsme v neprostupné mlze sestoupili ke Golemo ezero. Další den to byly např. vrcholy Partizanski vrv (2349 m) a Siroko Strapalo (2415 m) než jsme došli na Babu (2601 m). Z Baby byl sestup standardní po Rocky trail k hotelu Molika. Parádní vyhlídkový den.

Ukázková duha nad Prespanským jezerem
Ukázková duha nad Prespanským jezerem

 • V Bitole bylo celkem vše při starém – vynikající multikulturní město. Poté večerní a noční přejezd do Maďarska s tradičně největšími problémy jak na vstupu do Srbska, tak do Maďarska.

Cestou na vrchol Veternica v Pelisteru
Cestou na vrchol Veternica v Pelisteru

Celkově se letošní Makedonie povedla více než dobře, jedinou výtkou bylo, že kvůli chladnému počasí nikdo neplaval v Golemo ezero ve výšce 2200 metrů nad mořem.

Rodinné hrátky na Veternici, v pozadí nejvyšší vrchol Pelisteru
Rodinné hrátky na Veternici, v pozadí nejvyšší vrchol Pelisteru

Do Alpina stojkové sbírky
Do Alpina stojkové sbírky

Hřebenovka Pelisteru
Hřebenovka Pelisteru

Spojená jednodenní a přechodová skupina na nejvyšším vrcholu Pelisteru
Spojená jednodenní a přechodová skupina na nejvyšším vrcholu Pelisteru

Energie sbalená na cesty od vodahory.cz - při sestupu po Rocky trail
Energie sbalená na cesty od vodahory.cz – při sestupu po Rocky trail

Závěrečné koupání cestou do České republiky
Závěrečné koupání cestou do České republiky

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg