TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Telemarkové lyžování v Beskydech

Zasněžené Moravskoslezské Beskydy jsou pro mnohé ty nejhezčí hory na světě. V únoru zde bývaly celkem pěkné sněhové kalamity a výška sněhové pokrývky nezřídka dosahovala alpských hodnot. Letos se však zima trochu opozdila, napadlo hodně jen na jižním hřebenu Alp. Tak doufejme , že se vlhký vzduch se sněhem začne pomalu stáčet na severovýchod i do našich končin.

Beskydský skialp a telemark

Na některých vrcholech Beskyd lze sjet i 700–800 m krásného převýšení. Dle zim se sezóna prodlužuje občas až do přelomu březen-duben. Nejkrásnější tůry nabízí Lysá hora z východu a severozápadu, Velký Travný ze severu a jihozápadu, Smrk ze severozápadu a západu, hřeben Kněhyně a Radhošť, který se dá kombinovat s freeridem za podpory sedačkové lanovky na Pustevnách.

Dan pod hřebenem jednoho nejmenovaného beskydského kopce patřícího mezi nejvyšší
Dan pod hřebenem jednoho nejmenovaného beskydského kopce patřícího mezi nejvyšší (CLICK TO ENLARGE)

Je ale potřeba, aby napadlo alespoň 50 cm sněhu, který zakryje nižší porost. Vzhledem k hustému lesu je potřeba dobře volit úseky průseky nebo starým lesem. Výběr trasy často kombinuje orientační přesuny po vrstevnicích s cílem nalezení toho super fajnového sjezdu. Po vrstevnicových cestách se hodí širší BC běžky s pásy, na sjezdy skilpy, lehčí freeridovky anebo telemarky. Kdo zažil pravý beskydský prašan, ten se bude vždy a rád vracet.

Martin v beskydském prachu
Martin v beskydském prachu (CLICK TO ENLARGE)

Přinášíme takové malé naladění v naší opožděné sezoně. Nezbývá než čekat a za správných podmínek vyrazit. Zážitek bývá silnější než v drahých Alpách. Zde je telemarková akce z Beskyd:

Tom v telemarku
Tom v telemarku (CLICK TO ENLARGE)

Tom v hustém lese
Tom v hustém lese (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org