TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Aktivní lavinový test - seříznutí svahu lyžemi

Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě nejvíce známých testů jako je zjištění sněhového profilu, klouzavý blok, Norská sonda a další, je možné použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Výborným aktivním testem je seříznutí svahu lyžemi. Jak to správně provést je popsáno níže.

Aktivní lavinový test - utržení převěje

Testování stability sněhové pokrývky je jednou z nejdůležitějších činností před samotným sjezdem ve volném terénu. Kromě pasivních testů stability sněhové pokrývky je možné výhodně použít i některý z aktivních testů přímo zatěžujících svah, který se má sjíždět. Asi nejlepším aktivním testem je zatížení svahu hmotou o hmotnosti a velikosti přesahující lyžaře – utržení převěje, spuštění sněhové koule nebo uvolnění balvanu.

V základním táboře pod 8167 metrů vysokou Dhaulagiri došlo k lavinové tragédii

Následkem několikadenního hustého sněžení došlo v Himalájích k uvolnění velkého množství velkých lavin. Jedna z těchto lavin se bohužel uvolnila ve středním Nepálu v oblasti osmitisícové Dhaulagiri o půl jedenácté večer 14. října, kde zasáhla základní tábor slovensko-české skialpinisticko-horolezecké expedice Dhaulagiri 2014.

Tragické laviny v Chile a Argentině - Andreas Fransson, J.P. Auclair a Liz Daley

Pondělí 29. září se zapíše černým písmem do mysli všech, kteří se jakkoliv zajímají o skialpinismus, freeride, extrémní lyžování, snowboard a splitboard, neboť po lavině v Himalájích – Tragédie skialpinistické expedice Dynafit Double 8 kousek pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m), kde zahynuli členové skialpinistické expedice Dynafit Double 8 Andrea Zambaldi (32) a Sebastian Haag (36), neštěstí pokračovala v Jižní Americe.

Helmet cam avalanche z roku 2009

Jak to vypadá, když spadnete s lavinou a čekáte až Vás kolegové vykopou? A trochu se přitom přidusíte – video motivující k tomu si dávat hodně pozor.

Snehoty.sk slávnostne otvárajú sezónu 2013/2014

166 záznamov o snehu. Takéto ozrutné množstvo sa podarilo zhromaždiť od 10. decembra 2012 do 4. júna 2013 prostred­níctvom neziskového (finančne výrazne stratového) amatérskeho projektu Snehoty.sk. Koho zaujímajú štatistiky, nech sa pozrie do výcucu z Google Analytics (20121101–20130630.pdf).

Trocha té lavinové teorie...

No lavinové teorie… Právě že ani tak moc lavinové ne.
Narazil jsem na zajímavé články, které srovnávají dvě různé laviny, ale dívají se na ně z trochu jiné strany. Články nejsou o sněhu, sněhovém profilu nebo Stop or Go, či jiných metodách risk managementu. Jsou o událostech, které se staly dávno před lavinou a které vedly o mnoho hodin později k rozhodnutí GO, přestože objektivní fakta mluvila pro STOP. A to přesto, že zkušená skupina musela tyto okolnosti rozeznat. Musela? Tak proč se tak nestalo?

Dotaznik k lavinovej problematike

Vážení priatelia (skialpinisti, horolezci, freerideri, turisti). Rada by som Vás oslovila s prosbou o vyplnenie dotazníka z lavínovej problematiky, ktorý je súčasťou mojej bakalárskej práce na tému „Práca zdravotníckeho záchranára pri lavínovej nehode“.

Jak se ztrácí lyže ve švýcarských lavinách (Idioti v lavinovém terénu 2.0)

V sobotu 5. ledna 2013 jsme vyrazili ve tříčlenné skupině na chatu Maighelshütte s cílem následně polyžovat na okolních kopcích. Při výstupu došlo vlivem menšího zabloudění asi k půlhodinovému zpoždění, a proto jsem posléze byl ticho, když kolegové chtěli stoupat po viditelné stopě ve větším sklonu svahu, než po správné trase vedoucí více vpravo a vyznačené tyčemi.

Lavinová sezona začala v České republice a tragicky i v Rakousku

Zimní sezona je teprve na svém začátku a laviny už padají o sto šest. V Krkonoších uvolnili dva lyžaři lavinu v Modrém dole v místě zvaném Mapa republiky 12. 12. 2012 a ve stejný den tragicky skončila lavina v Rakousku. Po celonočním dešti se také uvolnila velká návěj v oblasti Bouřňáku v Krušných horách 15. 12. 2012.

Co a jak bylo na Fóru alpinismu na pražském Smíchově 22. listopadu 2012

Fórum alpinismu se zaměřením na lavinovou problematiku se uskutečnilo během prvního dne Mezinárodního festivalu alpinismu 2012 v Národním domě na Smíchově 22. listopadu. Na Fóru alpinismu se představila řada zahraničních lavinových odborníků a Česká republika byla zastoupena jen MUDr. Kristinou Höschlovou.

Steve Romeo z Tetonat.com spoleně s kolegou Chrisem Onuferem zahynul v lavině ve středu 7. března 2012

Bohužel smůla a neštěstí se nevyhýbá nikomu, a tak se tento týden stalo to, co se stát němělo. V polovině týdne zahynul v lavině zakladatel serveru TetonAt.com Live To Ski Steve Romeo se svým kolegou Chrisem Onuferem. Všichni, kdo kdy nahlédli na jeho web TetonAt.com Live To Ski ví, že Steve byl jedním z nejfundovanějších lidí v oblasti pohybu na lyžích ve volném terénu, psal vynikající reportáže z výletů, recenze a komentáře k vybavení. Všem příznivcům skialpinismu to bude hodně chybět…

Lavína pod Šiprúňom v marci 2012

V rámci tréningu a oddychu od detí sme vybehli na krátky ale pestrý výlet na Šiprúň vo Veľkej Fatre. Pre zaujímavosť, tento víkend bol na slovenských horách v znamení tvrdých, ľadových podmienok. Preto sme nemali strach z lavín. Ale aj tak, aby sme nevyšli z cviku, sme mali full lavínovú výbavu vrátane Snowpulse lavínových batohov.

Lavíny v Ramžinej pod Krížnou v januári 2012

Dnes (19. 1. 2012) na podvečernej prechádzke sme šli kuknúť lavínu pod Veľkou Ramžinou, čo vypadla v nedeľu/pondelok. Prekvapilo nás že bola slušne mega rozmerov, prešla až dole na lúčku pod turistickým chodníkom.

Idioti v lavínovom teréne v Gruzínsku

Keď to už vyzeralo tak, že skutočný vajcový prašan neuvidíme, prišlo precitnutie: zbadali sme ho – nádejný kúsok svahu s panenským prašanom. Problém bol len ten, že svah viedol na opačnú stranu od gruzínského strediska Gudauri (Skialp a snowboarding v Arménii a Gruzii 2011 – přehled výsledků). Povedali sme si – nevadí, veď sa zvezieme len kúsok a vrátime sa späť. Ideme do toho. A vtedy sme všetci ohlúpli.

| Starší »
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org