TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Na 25. Pelikánově semináři byla velká pozornost věnována lavinové problematice

Ve dnech 24. až 26. října 2014 se na zámku Bischofstein nad Teplicemi nad Metují uskutečnil jubilejní 25. Pelikánův seminář. Pořadatelé ze Společnosti horské medicíny a Lékařské komise Českého horolezeckého svazu připravili bohatý program přednášek a praktických ukázek zaměřených na problematiku horské medicíny.

Martin Pospíchal přednáší o vlivu nadmořské výšky na psychologii horolezce
Martin Pospíchal přednáší o vlivu nadmořské výšky na psychologii horolezce (CLICK TO ENLARGE)

Na Bischofsteinu se sešlo kolem padesáti aktivních a pasivních účastníků. Mezi nimi bohužel z důvodu nemoci chyběla legendární horoleyzkně Dina Štěrbová, která měla přednést příspěvek ohledně vybudování nemocnice v Himalájích. Osmnáct přednášejících předneslo 28 příspěvků, z nichž byly dvě původní výzkumné práce, tři cestovatelské přednášky a jedna praktická ukázka vybavení. V sobotním odpoledni navíc proběhly dva praktické workshopy na různé varianty transportu raněného v terénu a rozhodovací strategie při lavinové nehodě a manipulaci s nalezeným.

Karel Svoboda a Martin Štourač - lavina na Piku Komunizma
Karel Svoboda a Martin Štourač – lavina na Piku Komunizma (CLICK TO ENLARGE)

Seminář zahájili Martin Honzík (organizace) a MUDr. Jana Kubalová (program konerence). Následoval je MUDr. Ivan Rotman se vzpomínkou na zesnulé lékaře Petra Macholda, Julka Hasíka a Jana Rokytu. Z bohatého odborného programu bude vybráno jen to, co přímo souvisí s lavinovou problematiku. Dopolední blok Lavinová nehoda obsahoval několik prezentací.

Provizorní transport raněných pomocí bund a dvou větví
Provizorní transport raněných pomocí bund a dvou větví (CLICK TO ENLARGE)

Se svými zážitky z lavinových nehod na tádžickém Piku Komunisma a na rakouské Nockspitze přítomné seznámili při přednášce Laviny na vlastní kůži lyžníci z Beton Ski Teamu Karel Svoboda a Martin Štourač – Lavinu neodpružíš – zvlášť ne tu základovou jako na Nockspitze. Jejich rozbor byl poutavý a velmi poučný.
Iva Sikulová-Filová přednesla rozbor Lavinová nehoda: nové statistiky – upgrade křivky přežití, kdy na základě aktualizovaných statistik poupravila standardní křivku přežití při zasypání sněhem.
V přednášce Novinky v oblasti lavinové prevence a následků lavin uvedl Jan Pala tři novinky roku 2014: mobilní aplikace UEPAA!, inteligentní sondu AvaTech SP1 (Inteligentní sonda AvaTech SP1 – převrat v lavinové prevenci?) a nový elektricky plněný lavinový batoh Pieps JetForce.

Celý článek je na: 25. Pelikánův seminář ve znamení lavinové problematiky

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org