TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Co a jak se dělo na semináři Použití moderních technologií v horolezectví a beseda s Adamem Ondrou 20. ledna

Na různých webech se v minulých týdnech objevila pozvánka na Odborný seminář – Použití moderních technologií v horolezectví a beseda s Adamem Ondrou pořádaný firmou TotalOutdoor ve velkém sále Městské knihovny v Praze ve středu 20. ledna 2009 od 13.30 hodin. Právě brzký začátek byl nepochopitelný, neboť jak studenti tak normálně zaměstnaní v tu dobu musí ještě zařezávat.

Pozvánka na seminář
Pozvánka na seminář

Anotace uvedená na webu byla mnohoslibná:
„Odborný seminář zaměřený na použití moderních technologií v horolezectví ovlivňujících bezpečnost nejen při horolezectví. Školení je určeno jak instruktorům ČHS a James, tak šitoké veřejnosti, která se zajímá o problematiku pohybu v zimních i letních horách. Přednášky jsou rozděleny do několika tematických bloků, které povedou odborníci, kteří se v jejich oborech řadí mezi českou špičku.“

Na kole jsem nepřijel, psa nemám a nekouřím, můžu dál
Na kole jsem nepřijel, psa nemám a nekouřím, můžu dál

Na pozvánce uvedený program (mimochodem, pozvánka ani program není k nalezení na webu pořadatele TotalOutdoor) vypadal velmi zajímavě, a tak nezbylo, než si vzít náhradní volno a přijít aspoň od druhé přednášky.

Přednáška Martina Honzíka právě začíná
Přednáška Martina Honzíka právě začíná

První přednášející (přišel jsem na třetí hodinu) Martin Honzík (Lékařská komise ČHS) měl tradičně výborně připravenou prezentaci (až na tmavě modré pozadí a žluýt text), kde stihnul probrat základní chyby na skalách a v horách, chyby při první pomoci po nehodě, první pomoc, atd. Často přitom vhodně využil vynikajících kreslených vtipů a komiksů německého kreslíře Georga Sojera. Jeho kresby znám díky komiksům na konci každého čísla německého časopisu Alpin.de.

Příčiny nehod ve skalním nebo horském terénu
Příčiny nehod ve skalním nebo horském terénu

Kresby Georga Sojera jsou vynikající
Kresby Georga Sojera jsou vynikající

Přednáška Romana Kamlera shrnula veškeré dosavadní zkušenosti se současnými textiliemi používanými ve venkovním prostředí, způsob jejich testování a hodnocení. Roman Kamler také podrobně probral, kdy, jak a k čemu jsou současné materiály vhodné a kde jsou jejich omezení. Přítomným také vysvětlil, proč ve své firmě Tilak není schopen opravit svrchní oblečení z materiálů na bázi Goretexu od jiných výrobců jako North Face, Millet, apod. – rozdílná technologie šití a přelepování švů, rozdílný materiál svrchní a vnitřní vrstvy. Velký zájem vzbudil popis toho, jak a v čem prát oblečení z moderních materiálů.

Roman Kamler právě začíná s rozborem současného textilního průmyslu
Roman Kamler právě začíná s rozborem současného textilního průmyslu

Neúplný výčet současných materiálů a jejich klonů
Neúplný výčet současných materiálů a jejich klonů

Výborná byla přednáška vývojáře lan Beal Václava Šatavy (předchozí zkušenosti na obdobné pozici v Singing Rocku a Lanexu) o alchymii výroby současných klasických a speciálních horolezeckých lan. Dobrým doplňkem byla zrychlená videa z testování lan přes karabina a na odolnost na vysoké teploty.

Výchozí surovina ropa – výsledek může být různorodý
Výchozí surovina ropa – výsledek může být různorodý

Rozdíly v propojenosti jádra a opletu lana
Rozdíly v propojenosti jádra a opletu lana

Po probrání co a jak se děje s lany při výrobě a testování nastoupil vítěz světového poháru v lezení na obtížnost Adam Ondra se svou video a foto prezantací hemžící se čísly jako 8b, 9a, apod. Adam nepotvrdil obecný předpoklad, že špičkoví lezci málo mluví a nejsou vtipní. Naopak, Adam výborně a vtipně komentoval své šílené (aspoň pro běžného smrtelníka) výkony. Dobré byly komentáře ke spolupráci s Alexem Huberem.

Přednáší Adam Ondra, na snímku se u hromad sněhu směje Alex Huber
Přednáší Adam Ondra, na snímku se u hromad sněhu směje Alex Huber

Jedna z mnoha Adamových lezených „vražd“
Jedna z mnoha Adamových lezených „vražd“

Závěrečnou přednášku měl hlavní organizátor Janek Bednařík o aktivní a pasivní lavinové ochraně. Druhý původně avizovaný přednášejicí z Horské služby se nedostavil, což ani nevadilo, jelikož Janek zvádl v odlehčeném stylu vše sám. K vidění byla řada lavinových vyhledávačů dostupných v současnosti, stejně jako dvě z řady aktivních lavinových pomůcek – ABS batoh a SnowPulse, které se na figurantech aktivovaly.

A je to tady – laviny, Pieps, laviny – přednáší Janek Bednařík
A je to tady – laviny, Pieps, laviny – přednáší Janek Bednařík

Shrnutí:

Seminář Použití moderních technologií v horolezectví a beseda s Adamem Ondrou byl velmi povedený a návštěvu dalšího semináře je možné doporučit všem, kteří se aspoň částečně věnují pohybu ve volné přírodě, ať už se jedná o skály nebo hory. Jedinou výtkou může být brzký začátek semináře v 13.30 hodin a vždy po hodinové přednášce půl hodinová přestávka… místo aby byly aspoň dvě přednášky těsně po sobě a následovala přestávka.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org