TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Trocha té lavinové teorie...

No lavinové teorie… Právě že ani tak moc lavinové ne.
Narazil jsem na zajímavé články, které srovnávají dvě různé laviny, ale dívají se na ně z trochu jiné strany. Články nejsou o sněhu, sněhovém profilu nebo Stop or Go, či jiných metodách risk managementu. Jsou o událostech, které se staly dávno před lavinou a které vedly o mnoho hodin později k rozhodnutí GO, přestože objektivní fakta mluvila pro STOP. A to přesto, že zkušená skupina musela tyto okolnosti rozeznat. Musela? Tak proč se tak nestalo?

Hochalmspitze (3360m) na skialpech v lednu

V lednu 2012 jsme se rozhodli vyrazit do Vysokých Taur na „královnu korutanských hor“ Hochalmspitze (3360m). Sněhové podmínky nebyly úplně ideální, ale i tak se nám výlet přes Villacher Hütte velmi vydařil.

Prvosjezd západního Firdova žlabu - aneb z krknošské boudy na lyžích

O víkendu se mi povedl v Krkonoších prvosjezd Firdova žlabu – totálně extrémní a jedinečná skialpinistická záležitost :-) Po výstupu s lyžemi na batohu exponovaným žlabem k Firdovu komínu jsem to obul a vydal se neohroženě na cestu dolů místy, kde ještě lyžařova stopa k vidění nebyla! Potvrzenon pamětníky.

Čtyři dny s azurovým počasí při skialpu v SaasFee

Tak se to konečně povedlo… Po několika letech, kdy jsme pro mizerné počasí museli výlet do Švýcarska opakovaně zrušit se nám tentokrát příroda za všechny ty roky čekání odměnila. Výlet se velmi povedl, čtyři dny azura a krásného počasí byly odměnou za čekání. Naší základnou se stala Britannia Hütte (3 030 m), která je snadno dostupna ze SaasFee. V okolí se nám povedlo slyžovat Allalinhorn (4.027m), Strahlhorn (4 190 m), „malý“ Fluchthorn (3 795 m) a poslední den i Alphubel (4 206 m), který se stal pověstnou třešničkou na dortu nejen proto, že to byl kopec zavěrečný.

Velikonoce 2009 ve Stubaiských Alpách

Moje oblíbená kniha „Nejkrásnější skitúry“ zmiňuje výlet na Winnebacher Weißkogel (3182 m) a ten se stal motivací podívat se, jaké další možnosti máme v této oblasti.

Březnový skialpinistický výlet na Säuleck (3086 m)

Předpověď na víkend slibovala pár dnů trochu lepšího počasí a tak jsme se rozhodli vyrazit opět do Korutan, kde poslední dobou bývá přece jen trochu lepší počasí než ve zbytku Rakouska. Slovo dalo slovo a cílem byl Ankogel (3250 m), resp. jeho přechod od Klein Ankogelu na Osnabrucker Hutte.

Březnová lavina pod Voisthaler Hütte skončila dobře

Předpověď na víkend slibovala přiměřené počasí a tak nebyl důvod nevyrazit do bližších kopců na výlet. Nic nenasvědčovalo tomu, že by to měl být výlet jakkoliv speciální, byť bylo jasné, že to nebude „skialp s pivem a sluníčkem“ jako minulé víkendy. A také nic nenasvědčovalo tomu, jaký průser se má stát…

|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg