TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Recenze skialpinistického průvodce SKITOURENFÜHRER ÖSTEREICH (díl 1.)

Skialpového průvodce sestavil kolektiv renomovaných autorů Andreas Jentszch, Axel Jentzch a Andreas Riesner ve vydavatelství Alpinverlag ve třetím vydání v roce 2011. Jelikož jsem tak trochu fanatik do různých průvodců po horách, neodolal jsem, a při jedné z návštěv Rakouska jsem si pořídil i toto dílko. Nutno říct, že jsem neprohloupil.

Titulní strana skialpinistického průvodce po Rakousku
Titulní strana skialpinistického průvodce po Rakousku

Obsah je uveden v pdf na: Inhalt Skitourenführer Österreich Band 1

Dle mého názoru špičkový průvodce obsahuje na 464 stránkách (+ obálka) výběr téměř 300 skialpových výletů na více jak 500 kopců, doslovně, od Vídně po Grossglockner, zařazených do 29-ti oblastí.

První strana obsahu skialpinistického průvodce po Rakousku
První strana obsahu skialpinistického průvodce po Rakousku

Kniha obsahuje rovněž základní informace o lavinovém nebezpečí, orientaci v horách, plánování tůr a podobně. Samozřejmostí je úvodní přehled výletů se základními údaji a kapitolka, která usnadní orientaci v průvodci a vysvětluje jednotlivé piktogramy a symboly.

Každý výlet je ohodnocen z hlediska celkové obtížnosti jako modrý, červený nebo černý, případně je použita barevná kombinace. Pomoci symbolů jsou pak uvedeny další důležité, upřesňující informace, jako je celkové převýšení, výškový rozdíl sjezdu, čas výstupu, doporučené roční období pro výstup, předpokládané lavinové nebezpečí a další. Samozřejmostí je informace o případné možnosti, nebo nemožnosti, občerstvení či přenocování na chatě či jiném podobném zařízení.

Textová část pak obsahuje nejprve všeobecné informace o tůře, dále pak o příjezdu do oblasti, podrobný popis výstupu, resp. sjezdu a doporučené mapy. U každého výletu, resp. skupiny výletů je navíc k dispozici výřez z turistické mapy a většinou několik doplňujících fotografií.

Co však tohoto průvodce staví o stupeň výše, je přiložené CD, na kterém je umístěna celá kniha ve formátu *pdf, takže si každý může doma vytisknout vybranou tůru či tůry, případně si je zkopírovat do svého smartphonu (kdo by ostatně sebou tahal 464 stránek v batohu, že jo). Přiložené CD však dále obsahuje ještě další spoustu zajímavých informací.

Několik vybraných tůr si můžete prohlédnout rovněž na videu. CD dále obsahuje instruktážní filmy o lavinovém nebezpečí a o používání ABS batohu, a co je nejpodstatnější, veškeré výlety obsažené v průvodci, mají na CD své GPS tracklogy ve čtyřech nejužívanějších formátech.

Průvodce doporučuje rovněž Spolek rakouských horských a lyžařských vůdců.

Na závěr ještě cena. Ve vídeňském maxiobchodě na literaturu a nejrůznější časopisy MORAWA jsem průvodce pořídil za necelých 30 EUR, na našich internetových obchodech se cena pohybuje kolem 800 Kč

Autor: Andreas Jentzsch, Axel Jentzsch-Rabl, Andreas Riesner
Jazyk: Německy
Počet stran: 464, přes 500 túr, součástí DVD-ROM
Vazba: brožovaná
Rozměr: 15.4×22 cm
Vydavatel: ALPINVERLAG Jentzsch-Rabl GmbH, 3. vydání
ISBN 13: 978–3–902656–05–6
K dostání v České republice například tady: Skitourenführer Österreich, Band 1 + dvd

Podobné články

Komentář

 1. Lenka K. - 10. únor 2012, 21:07 #

  Andi Riesner, jeden z autoru tohoto pruvodce, se ve stredu 8.2.2012 zabil na Hochkalteru v Berchtesgaden­skych Alpach: lavina a nasledne strzeni pres vysoky skalnaty prah.

  Cest jeho pamatce!

  Lenka K.

 2. palic - 10. únor 2012, 23:32 #

  [1] Ajajaj, to je zase špatně :-(

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org