TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Pěšky po hranici od Rýchor po Sněžku v tropickém červnu 2019

Předposlední červnový víkend 2019 jsme měli tradiční sraz bývalých olomouckých optiků, tedy absolventů oboru Optika a optoelektronika na PřF UP Olomouc. Letošní sraz byl výroční, neboť jsme se takto sešli už po dvacáté. Po mnoha letech jsme se srazem zavítali do Krkonoš.

Vzdálený výhled na Sněžku z Pomezního hřebene
Vzdálený výhled na Sněžku z Pomezního hřebene

Na doporučení jsme se ubytovali v pivovaru Trautenberk (1045 m) na česko-polském pomezí v lokalitě Pomezní boudy. Po pátečním úvodním posezení s ochutnávkou piv z minipivovaru jsme vyrazili v sobotu ráno na procházku přímo po hranici na Pomezní hřeben. S malým převýšením jsme došli na Lysečínskou horu (1188 m), odkud jsme sestupovali přímo na jih s krásnými vyhlídkami.

Na liduprázdném Pomezním hřebenu
Na liduprázdném Pomezním hřebenu

Po hranici na Rýchorskou boudu

U níže položeného rozcestníku byla polská výstraha o uzávěře červené a modré turistické značky jdoucí souběžně s hřebenem na východ od něj. Bylo to mimo oblast našeho zájmu, ale stejně nás zaujalo, že se tam rozšířil tetřívek. Po hraniční zelené značce jsme pokračovali k rozcestníku Pod Lysečínskou boudou, odkud hřebenovka pokračovala zalesněným hřebenem k pěšímu přechodu Horní Albeřice. Cestou bratří Čapků jsme přešli přes Čepel (912 m) a kolem Mravenečníku (1005 m)Rýchorskému kříži, odkud už byla vidět Rýchorská bouda (990 m).

Rostou...
Rostou…

Po občerstvení na Rýchorské boudě jsme prošli zpátky celý úsek až po Horní Albeřice, odkud jsme odbočili do údolí s cílem nahlédnout na vstupy do jeskyní v Horních Albeřicích. Po dalším občerstvení jsme volně nastoupali na hranici a po zelené turistické značce jsme přešli přes Lysečínskou horu zpátky k pivovau Trautenberk. Celý vyhlídkový okruh východními Krkonošemi měl necelých 27 km při převýšení 830 metrů.

Rýchorská bouda je už na dohled
Rýchorská bouda je už na dohled

Výhlídkový okruh přes Sněžku

Na druhý den srazu byl v plánu jenom odpočinkový výšlap na Sněžku. Od Pomezní boudy jsme to vzali po silnici až k turistické chatě Jelenka. Od chaty začalo schodo-stoupání, které důkladně prohřálo stehenní svaly. Odměnou za to byly panoramatické výhledy ze Svorové hory (1411 m). Odtud už byla Sněžka na „dosah“, a tak jsme vyhlídkovým Obřím hřebenem pokračovali k rozcestníku na Jubilejní cestě. Po ní už to bylo na vrchol Sněžky kousek. Na hoře slušně foukalo, a proto jsme se tam příliš nezdrželi.

Rýchorská bouda
Rýchorská bouda

Pro návrat jsme zvolili okruh přes rozcestí Nad Růžovohorským sedlem s krásným traverzem (včetně malého sněhového pole) po zelené turistické značce nad Slunečným údolím. Vyšli jsme opět u chaty Jelenka, kde následovalo důkladné občerstvení.

Zasloužené občerstvení v polovině výletu
Zasloužené občerstvení v polovině výletu

Dokonalé počasí nás přitáhlo na Lesní hřeben s krásným dlouhým výstupem na vrchol Tabule (1282 m), odkud následovala dokonalá „trailová“ hřebenovka na vrchol Čelo (1269 m). Kousek za čelem se turistická značka stáčí k jihu. Využili jsme ji jen kousek, protože děti chtěli využít krásné trávy na sjezdovce Pomezky 1 k válení sudů. Doválely se tak až skoro k Pomezní boudě. Výlet po hranicí ke Sněžce a zpět má necelých 17 km při převýšení 850 metrů.

U Rýchorské boudy
U Rýchorské boudy

Sestup do Horních Albeřic
Sestup do Horních Albeřic

Asi tady byli lyžaři
Asi tady byli lyžaři

Hra mraků v nedělním ránu
Hra mraků v nedělním ránu

Na Svorové hoře
Na Svorové hoře

Megalomani... polský Karpacz
Megalomani… polský Karpacz

Na vyhlídce do Polska
Na vyhlídce do Polska

Výhled ze Sněžky
Výhled ze Sněžky

Z konce 2. světové války
Z konce 2. světové války

Na vrcholu Tabule
Na vrcholu Tabule

Trail running po hřebenu
Trail running po hřebenu

Válení sudů nad Malou Úpou
Válení sudů nad Malou Úpou

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg