TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

S CK Alpina za lyžováním a freeridem do okolí rakouského Lienzu koncem února 2010

Ve dnech 22. až 28. února jsem byl jako vedoucí prvního z pěti turnusů zimního lyžařského výletu CK Alpina pod názvem Rakousko – lyžování a snowboarding na Molltalském ledovci. Ve velké skupině čítající přes 50 lidí jsme navštívili tři vynikající lyžařská střediska Heiligenblut, Mölltaler Gletscher – Erlebnis 3000! a Großglockner Resort Kals-Matrei. Slunce nám svítilo částečně, na ledovci jsme měli víceméně jen mlhu a poslední den na Heiligenblut jsme si naopak pořádně opálili obličeje. Sněhu bylo dostatek, takže kdo chtěl, brousil sjezdovky a nebo vyrazil na freeride, takže se sjezdovkám po celých 5 dní mohl úspěšně vyhýbat. Na lyžování jsem si vzal jenom skialpy Movement Iki s vázáním Diamir Eagle, když běžky jsem kvůli očekávanému nedostatku času nechal doma.

Výhled z vrcholu Gjaidtroghöhe na Grossglockner
Výhled z vrcholu Gjaidtroghöhe (2989 m) na Grossglockner – lyžařské středisko Heiligenblut

Podrobné zkušenosti s lyžováním a freeridem z jednotlivých středisek s fotodokumentací přibudou v brzké době rozdělené do tří částí:

Teď pouze motivačně úvod od Alpiny.

V mapce neznačený volný terén z výšky 2900 metrů
V mapce neznačený volný terén z výšky 2900 metrů v lyžařském středisku Heiligenblut

Anotace lyžařských středisek z webu CK Alpina

Skiareál Heiligenblut: rozsáhlý skiareál pro nejširší vrstvu lyžařů v těsné blízkosti Grossglockneru. Nejvyššími body jsou vrcholy Schareck (2600 m) a Gjajdtoghohe (2989 m). V jejich okolí naleznete celkem 10 vleků a lanovek. Užijte si třpytivé výhledy, sluncem zalité ledovce a především nezapomenutelné lyžování!V okolí se nachází celkem 40 třítisícovek – včetně Grossglockneru. Kromě mnoha kilometrů vypreparovaných sjezdovek je areál vynikajícím místem pro freeride. V okolí se také nachází unikátní 3 km dlouhá sáňkařská dráha, na které si užijete spoustu zábavy. U dolní stanice vleků začíná také několik běžeckých okruhů a 5 km trať se nachází dokonce ve výšce přes 2200 m!

Výhled z volného terénu v Heiligenblutu na panorama Grossglockneru
Výhled z volného terénu v Heiligenblutu na panorama Grossglockneru

Horní stanice sedačkové lanovky ve vyšší části střediska Heiligenblut
Horní stanice sedačkové lanovky ve vyšší části střediska Heiligenblut

Ski route 2 z vrcholu Shareck – 2604 m – do Fleissalmu – 1809 m
Ski route 2 z vrcholu Shareck (2604 m) do Fleissalmu (1809 m)

Mölltaler Gletscher – Erlebnis 3000!: jedinečné středisko zasahující na stejnojmenný ledovec do výšek nad 3000 m. Můžete si vyzkoušet 7 km dlouhou FIS sjezdovku s převýšením více než 1000 m! Molltaler Gletscher vám poskytne nejvyšší možný servis po všech stránkách. Celý areál obsluhuje 9 vleků, které vás zavezou až do výšky 3122 m. Již jízda na vleku je jedinečným zážitkem s nádhernými výhledy. Jediným problémem bude vybrat si trať, kudy dolů. Výškový rozdíl 1200 m můžete překonat více než 53 km upravených sjezdovek a zažívat neuvěřitelný pocit svobody a volnosti. Kdo bude znaven ježděním, může se občerstvit na některé z četných chat, které přímo lákají k posezení a opalování. Areál má zkrátka pro každého něco. Můžete se vrhnou střemhlav na některou z černých sjezdovek (14 km) nebo si užívat dlouhých oblouků na 40 km středně náročných a lehkých tratí. Areál je vhodný pro všechny věkové i lyžařské kategorie. Provozní doba vleků a lanovek je od 8:30 do 16:30 hodin.

Náhled zhora na Variante pod Duisburger Hütte – 2573 m – k dolní části Mölltalského ledovce
Náhled zhora na Variante pod Duisburger Hütte (2573 m) k dolní části Mölltalského ledovce

V plné jízdě na big footech ve Variante
V plné jízdě na big footech ve Variante

Sklon svahu ve Variante byl místy větší než malý
Sklon svahu ve Variante byl místy větší než malý

S posledním střediskem Großglockner Resort Kals-Mattrei cestovka moc nepočítala, takže k němu neuvedla českou anotaci.

Horní část lyžařského střediska Mattrei
Horní část lyžařského střediska Mattrei

Z Brna jsme vyjeli v pondělí 22. února v devět hodin večer s dvoupatrovým autobusem, který byl zaplněn v přízemním patru. Horní patro zelo úplnou prázdnotou, neboť ho mělo naplnit čtyřicet lidí v Praze na Opatově. Tak se také stalo a kolem půlnoci se vyjelo z Prahy směrem na České Budějovice a následně do Lainachu.

Brusiči v lyžařském středisku Mattrei
Brusiči v lyžařském středisku Mattrei

Po ranním příjezdu se všichni ubytovali, převlekli se do lyžařského a ještě vlastním autobusem jsme stihli vyjet do lyžařského střediska Heiligenblut. Po menších, resp. větších peripetiích s hromadným zakoupením pětidenních lyžařských permanentek Golden Ski Pas na snad 30 středisek v blízkém i dalekém okolí, nebránilo nic tomu, vrhnout se naplno do lyžování.

Zakončení sedačkové lanovky Goldried II v lyžařském středisku Mattrei
Zakončení sedačkové lanovky Goldried II v lyžařském středisku Mattrei

Pořadí navštívených středisek podle dní:

 1. den – Heiligenblut – zpočátku místy mlhavo, následně polojasno, výborné sněhové podmínky
 2. den – Mölltaler Gletscher – v horní části střediska po celou dobu hustá mlha, níže viditelnost dobrá, výborné sněhové podmínky jak na sjezdovkách, tak mimo ně
 3. den – Kails-Mattrei – výborné sněhové podmínky ve všech nadmořských výškách, vrcholová část byla občas v mracích, na Mattrei slunečno a jasno, s dojezdem až do Mattrei
 4. den – Kails-Mattrei – hustá mlha jako u rybníku Brčálník, mlha se postupně zvedla, předchozí noc a následně většinu dne sněžení, mimo sjezdovky asi 30 cm nového sněhu – paráda – splazy a lavinky
 5. den – Heiligenblut – úplně jasno, nový den starý sníh – splazy a lavinky

Volný teren těsně pod nejvyšší části střediska Kals-Mattrei zvané Cimaross – 2621 m
Volný teren těsně pod nejvyšší části střediska Kals-Mattrei zvané Cimaross – 2621 m

Sněhové podmínky byly po celou dobu vynikající, pro freeride se výrazně vylepšily po silném sněžení na poslední dva dny. Pro běžecké lyžování byly dokonalé trasy v oblastech Heiligenblut a Kals-Mattrei, naopak na Mölltalský ledovec nemělo smysl tentokrát běžky tahat. V údolních polohách, tj. Lainach, Lienz, apod. byly díky letošní prapodivné zimě podmínky omezené na upravované okruhy, údolní trasa se místy potýkala s nedostatkem sněhu kvůli občasnému dešti.

Některé z mnoha sjezdů volnými terény v lyžařském středisku Kals
Některé z mnoha sjezdů volnými terény v lyžařském středisku Kals

Závěr:
Výlet CK Alpina pod názvem Rakousko – lyžování a snowboarding na Molltalském ledovci nabízí v kombinaci s Golden Ski Pas dokonalé lyžování v několika vynikajících lyžařských střediscích v okolí Lienzu, kde si plně užijí všichni od začátečníků, přes mírně pokročilé až po nejlepší lyžaře. Upravovaných i neupravovaných terénů je obrovské množství, přičemž většina volných terénů není v mapkách středisek ani naznačena. Pro běžecké lyžování jsou s výjimkou Mölltalského ledovce všude podmínky výborné a pokud by dole nepršelo, tak by se daly dělat i dlouhé údolní výlety na běžkách.

Podobné články

Komentář

 1. Ropak - 5. březen 2010, 11:03 #

  Paradni fotky

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org