TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Lift Basket - kotouč na hůlku pro snadné přepínáním skialpových a freeridových vázání

Nedávno se mi dostal do rukou prototyp kotoučků na hůlky speciálně pro freeridová vázání – Lift Basket. Ti, kteří už měli co do činění např. s Marker Duke – 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce, si dokážou velmi dobře představit, jak nepříjemné je přepínání hrazdy pod vázání. Lift Basket toto elegantně řeší.

Prototyp Lift Basket - dobře patrné je oddělení měkké symetrické části od tvrdé asymetrické
Prototyp Lift Basket – dobře patrné je oddělení měkké symetrické části od tvrdé asymetrické (CLICK TO ENLARGE)

Jak je uvedeno na stránce O Lift Basket, tak je zatím vyzkoušená kompatibilita s vázáními Marker, Tyrolia, Salomon a Atomic. Vzhledem k zaměření na tato těžká vázání ve Vancouveru se dosud neověřovala použitelnost u dalšího rozšířeného vázání Fritschi Freeride. Z vázání tradičních v Kanadě – G3 Onyx a Ruby se ukázalo, že Lift Basket funguje, ale ne úplně ideálně kvůli absenci vhodného místa na vázání pro zaklesnutí Lift Basketu. U tradičních skialpových vázání jako je Dynafit Radical může Lift Basket zjednodušit manipulaci s různými výškami podpatků oproti klasickým „měkkým“ kotoučkům.

Lift Basket zespodu - podélný výběžek tvrdé části je zabořen ve sněhu
Lift Basket zespodu – podélný výběžek tvrdé části je zabořen ve sněhu (CLICK TO ENLARGE)

Co je vlastně Lift Basket? Vnější průměr celkově asymetrického kotoučku je 93 mm, průměr pro nasazení na hůlku je 10 mm. Symetrické jsou dvě třetiny měkké části kotoučku, zatímco to, co je předmětem zájmu, je zbývající asymetrická tvrdá třetina kotoučku. Z tvrdého plastu je také středová část kotoučku sloužící k upevnění na holi. Materiálem obou částí je „Thermoplastic Urethane“, tj. asi termoplastický polyuretan.

Přepínání hrazdy pod vázáním pomocí výřezu a výstupků v tvrdé části kotoučku
Přepínání hrazdy pod vázáním pomocí výřezu a výstupků v tvrdé části kotoučku (CLICK TO ENLARGE)

Postup upevnění kotoučku na holi je názorně ukázán v následujícím videu. Vzhledem k průměru díry pro upevnění – u prototypu 10 mm, je potřeba asi vždy použít smirkový papír a díru o trochu zvětšit. Následně je dobré částečně nasazený kotouček pomocí vyšší teploty „změkčit“, aby se dal na holi posunout dále. Pevná fixace na holi je potom pojištěna šroubkem.

Liftbasket install v1 by Hugh Patterson – instalační video od dvou způsobů sundání starých kotoučku z hůlek přes případnou úpravu Lift Basket až po jejich instalaci

Pevná část kotoučku je řešena asymetricky tak, aby mohl být kotouček použit univerzálně na různé modely vázání, u nichž je přepínání hrazd, podpěr a vypínání řešeno mnohdy dost odlišně. Z dolní části je tak pevná část rozšířena o téměř palcový podélný výstupek, zatímco nahoře jsou dva menší oddělené výstupky. Vedle je potom doplněn výřez v kotoučku s dvěma výstupky. Některé možnosti použití jsou zobrazeny na fotografiích.

Využití výstupků na horní části kotoučku pro přepínání hrazdy pod vázáním
Využití výstupků na horní části kotoučku pro přepínání hrazdy pod vázáním (CLICK TO ENLARGE)

Hugh Patterson se zúčastnil s Lift Basket startovacííh projektu – Kickstarter a byl úspěšný.

Lift Basket při použití na patě freeridového vázání
Lift Basket při použití na patě freeridového vázání (CLICK TO ENLARGE)

Klady:

  • třetina kotoučku je tvrdá, zbytek měkký jako u klasického kotoučku
  • tvrdá část kotoučků je opatřená z horní i dolní strany výstupky pro snadnou manipulaci s hrazdami nebo patami freeridových vázání
  • velmi snadné přepínání hrazd freeridových vázání
  • není nutné si při přepínání vázání jako Marker Duke klekat na kolena nebo si dokonce vyzouvat lyže – pomocí Lift Basketu vázání přepnete stejně snadno jako např. u Fritschi Eagle
  • snadné vypínání pat freeridových i skialpových (Diamir Eagle, Silvretta Pure) nášlapných vázání – nedochází k poničení pat vázání od ostrých hrotů hůlek
  • u vázání Dynafit Radical zjednodušené přepínání výšky podpěry
  • různé barvy tvrdé části kotoučky snad uspokojí i ty největší barevné vylaďovače :-)

Zápory:

  • u prototypu pouze jeden, otvor pro nasazení na hůlku je pro mé použití opravdu malý, pokud bude (jak je avizováno na webu Lift Basket) k dispozici varianta s větším otvorem, tak to bude výborné!

Závěr:
Na první pohled je Lift Basket zanedbatelná inovacepro použití ve freeridu a skialpu. Při bližším seznámení s tím, co je s ním možné dělat, se už vše jeví v jiném světle. Na první pohled obyčejný kotouček může být jako v případě Lift Basket v praxi velmi užitečný. V mém případě určitě, protože s kotoučky na hole laboruji docela dost a tento – s výjimkou jednoho záporu, se mi na univerzální použití do různých terénu jeví jako ideální.

Měkká část Lift Basket v praxi - velmi ohebná a snadno přizpůsobitelná aktuální konzistenci sněhu
Měkká část Lift Basket v praxi – velmi ohebná a snadno přizpůsobitelná aktuální konzistenci sněhu (CLICK TO ENLARGE)

Podrobný popis Lift Basket
Podrobný popis Lift Basket (CLICK TO ENLARGE)

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org