Na trhu je velké množství lyžařských brýlí od různých firem, z nichž některé nabízí pokročilé brýle s polarizačními skly. Nejnověji se mezi ně zařadila česká značka Gnarly Owl, která vznikla v roce 2017. Zakladatelé značky se věnují hlavně freeridu, skialpinismu a splitboardu, kde je dokonalé vidění a přehled toho, co se kolem děje, nejdůležitější. Návrh, testování a ladění brýlí Gnarly Owl tak probíhalo a probíhá za různě náročných podmínek ve volném terénu.
Polarizační brýle Steep na vrcholu Gerlachovského štítu ve Vysokých
Tatrách, Protivětru
Od počátku si jako jedinou cestu v Gnarly Owl zvolili použití polarizační optiky, která výrazně vylepšuje vidění jak za slunečných dnů, tak v mlze a difuzním světle. Aktuální čtyři modely se vyznačují velkými zorníky, takže lyžař nebo snowboardista má dokonalý výhled se zorným úhlem větším než většina brýlí na trhu. Má tak vždy pod kontrolou své okolí při jízdě i nekontrolovatelném pádu.
Jednoho ze zakladatelů značky Gnarly Owl, Jiřího
Kulíška, jsme se zeptali, co je vedlo k tomu přijít s novou
značkou lyžařských brýlí na současný na první pohled přesycený
trh:
„Na lyžích jezdím od mala se svým starším bráchou. Rodiče nám
postupně pořizovali různé brýle, což na lyžování na sjezdovkách
u nás, na Slovensku a v blízkých alpských oblastech za hezkého počasí
stačilo. Postupně jsme se zaměřili na freeride a skialpinismus, kde nám
dosavadní brýle přestaly vyhovovat. Vyzkoušeli jsme brýle různých
renovovaných značek od levných modelů až po ty nejdražší. Přitom jsme
zjistili, že jedinou cestou je ve volném terénu používat polarizační
skla. Nabídka polarizačních brýlí na českém trhu však byla
nedostatečná. Polarizační brýle se sehnat daly, ale ve většině
případů si člověk musel zbytečně připlatit za drahou značku. A právě
to jsme chtěli změnit a nabídnout českým lyžařům a snowboarďákům
kvalitní polarizační brýle za rozumnou cenu.”
Prudké lajny v podání Protivětru v Alpách a model Gnarly
Owl Deep
Jaká je odezva ze strany zákazníků?
“První rok jsme prodali pár kusů. Podpořilo nás hodně známých a kamarádů, kteří si brýle pořídili a moc si je chválili. Nic jiného jim taky nezbývalo, přece nám je nezkritizují, když vidí, kolik je za tím práce :) Druhý rok prodej začal růst a zaznamenali jsme zákazníky z první sezóny, kteří se k nám opětovně vrátili a brýle koupili i pro své rodinné příslušníky či kamarády. A to nám udělalo velkou radost. Jsme vděčni za sociální sítě, dostáváme spoustu zpráv od zákazníků, posílají nám fotky z hor, označují nás na instagramu. Baví nás zainteresovanost a nadšení lidí okolo. Už to není jen malý eshop, ale komunita lyžařů a snowboarďáků, kteří sdílí své dobrodružství a lásku k zimním sportům, jsou zvědaví, posílají nám zprávy, ptají se po nových modelech, a to nás posouvá dál.”
Model polarizačních brýlí Deep
Máte přehled, kam všude se Vaše brýle již podívaly?
“Dostáváme fotky z různých částí Evropy i světa. Palič sjel s brýlemi nejvyšší horu Pyrenejí Pico de Aneto a pravidelně s němi jezdí na Sibiř. Kluci z Protivětru se s brýlemi vyškrábali na Gerlachovský štít či podnikli expedici do Turecka. My jsme byli brýle testovat v mrazivém Grónsku nebo i při letní lyžovačce na Islandu. Fotograf Jirka Paur je vzal na Špicberky. Pak jsou to samozřejmě Alpy, Balkán, Norsko nebo Japonsko. Je toho mnoho a nerad bych na někoho zapomněl. Co víme, tak v plánu jsou na tento rok další destinace jako je Arménie, Kyrgyzstán nebo Kamčatka. Na stránkách máme Gnarly mapu světa, kam poctivě připínáme všechny fotky, které nám zákazníci posílají. Pěkně se nám za ty dvě sezóny zaplnila.”
Polarizační brýle Steep ve Velké studené dolinì ve Vysokých
Tatrách
Můžeš nám říct něco k samotnému názvu Gnarly Owl?
“Hodně lidí má z názvu zatím rozpolcené pocity. Česká značka s těžce zapamatovatelným anglickým názvem? V čem je problém? Český lid si našel cestičku k značkám jako je Horsefeathers, a to začínali před třiceti lety, kdy angličtina nebyla v Česku zdaleka tak rozšířená jako teď. Gnarly je z lyžařské hantýrky a znamená něco za hranicí extrému a nebezpečí. Něco, co je pro tebe fakt přísný. A owl jako sova? Ano, sova přece vidí i po tmě. Tak jako sova má velká kukadla, i brýle Gnarly Owl jsou záměrně velké, aby přes ně bylo dobře vidět. V terénu nebo na sjezdovce, kde jedete šusem stovkou přece nechcete mžourat přes malý zorník. Jinak se pro naše brýle začíná pomalu rozmáhat oslovení gnarlyovky anebo sovy. “
Novinka letošního roku model polarizačních brýlí Gnarly Owl
Glacier
Jaká je budoucnost značky Gnarly Owl a jak je vlastně těžké vybudovat vlastní značku?
“Naším cílem je držet se sortimentu polarizačních brýlí a dělat to dobře. Nesnažit se vyvíjet značku směrem nějakého streetwear. I když i to je možné, že k tomu časem mírně odbočíme. Nejdříve se ale chceme specializovat na polarizační brýle a vyzdvihnout jejich výhody. To je prvořadé. Nechceme experimentovat s žádnými jinými produkty, ale chceme, aby nás lidé znali jako výrobce kvalitních polarizačních brýlí. Co se týče budování vlastní značky, tak upřímně je to náročnější než jsme čekali. Známí si z nás často dělají srandu, že jen balíme krabice a chodíme s nimi na poštu. A už i to je někdy trochu o nervy. Design, ladění brýlí, marketing, to všechno nás zaměstnává i přes léto. Samotné testování brýlí na horách v nejrůznějších podmínkách je už potom práce za odměnu.”
S novými brýlemi Gnarly Owl Bomber v beskydském lese u Smrku
Kdybyste se chtěli dozvědět víc informací o brýlích Gnarly Owl, pokračujte na odkaz: Gnarly Owl – vše co potřebujete vědět