TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Tragédie skialpinistické expedice Dynafit Double 8 kousek pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m)

Před sedmou hodinou ráno 24. září 2014 byli během výstupu smeteni lavinou 100 výškových metrů pod vrcholem Shisha Pangma (8013 m) dva členové skialpinistické expedice Dynafit Double 8 – Andrea Zambaldi (32) a Sebastian Haag (36). S lavinou lětěli asi 600 výškových metrů přes strmé ledovce bez šance na přežití.

Expedice Dynafit Double 8 si za cíl kladla vystoupit a sjet na lyžích ze dvou osmitisícových vrcholů Shisha Pangma (8013 m) a Cho Oyu (8210 m) s tím, že mezi jejich základními tábory se skialpinisté přesunou na kolech a po svých. Benedikt Boehm (37) a Ueli Steck (38) vyrazili ze základního tábora ve výšce 5600 metrů k rychlostnímu výstupu a následnému sjezdu ze Shisha Pangmy. o půl páté odpoledne 23. září 2014. Dosažení vrcholu plánovali tak, aby se tam sešli společně se Sebastianem Haagem (36), který vyrážel z prvního výškového tábora (6300 m) a s výše čekajícím kolegou Andreou Zambaldim (32), který začínal ve druhém výškovém táboře (6800 m).

Všichni se potkali pod třetím výškovým táborem, kterého dosáhli 24. 9. ve dvě hodiny ráno. Společně pokračovali dále vzhůru až do výšky 7900 metrů, kdy v 6:55 h nepálského času byli Sebastian Haag a Andrea Zambaldi strženi lavinou.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg