TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Jak vybrat lyžařskou helmu

Lyžařská helma by měla být samozřejmou součásti výbavy všech lyžařů včetně těch rekreačních. Ti, kteří se pak nejčastěji pohybují ve volném terénu, by měli výběru vhodné ochrany hlavy věnovat ještě větší pozornost. Zatímco na sjezdovce představuje největší nebezpečí srážka s jiným lyžařem, při freeridovém ježdění je rizikem neznámý terén, kameny nebo stromy. Pojďme si proto říci, jak lyžařskou helmu správně vybrat.

Helmu pouze s certifikací

První, o co byste se měli při výběru lyžařské helmy zajímat, je bezpečnostní certifikace. Lyžařská helma nemusí být nutně drahá, ani značková, ale levným modelům bez certifikace, které v poslední době zaplavily super – a hypermarkety, je lépe se vyhnout obloukem nejméně obřákovým.

Údaj o certifikaci musí být vždy viditelně vyznačen přímo na helmě. Na tuzemském trhu jsou helmy certifikovány dle EN 1077, klidní můžete být i se zámořskými atesty ASTM – 2040 a Snell RS-98 a S-98.

Ochrana uší

Na trhu jsou dva základní konstrukční typy helem – celoskořepinové, které mají pevnou skořepinu i v oblasti uší, a poloskořepinové s měkkými ušnicemi. Celoskořepinové helmy jsou samozřejmě bezpečnější, poloskořepinové zase vypadají civilněji, pro mnohé lyžaře jsou pohodlnější a lépe v nich slyší.

Celoskořepinová helma POC Skull Comp 2.0 Bode
Celoskořepinová helma POC Skull Comp 2.0 Bode

Poloskořepinová helma Casco SP 3 Airwolf Racing FX
Poloskořepinová helma Casco SP 3 Airwolf Racing FX

Vydrží i více nárazů

Tradičním materiálem helem je expandovaný polystyren, který se do vnější tvrdé plastové skořepiny buď za vysokých teplot a tlaků vstřikuje (technologie in-mold) nebo lepí (technologie hard-shell).

In-moldové helmy jsou o něco lehčí, hard-shellové zase levnější, oba typy je ovšem třeba po větším nárazu vyměnit za nové, protože dochází k nevratným změnám ve struktuře materiálu.

Na tento fakt zareagovala švédská firma POC, která nahradila polystyrenovou pěnu polypropylenem, který se po nárazu trvale nedeformuje, respektive se vrací do původního tvaru. Helmy s polypropylenem tak vydrží i opakované nárazy.

Klíčová je velikost

Sebelepší helma vás spolehlivě neochrání, pokud si ji nevyberete ve správné velikosti. Důležité je, aby helma na hlavě seděla co nejtěsněji. Při zkoušení by měla ochrana hlavy zůstat na svém místě i při prudším předklonu s rozepnutým podbradním řemínkem.

Zároveň však helma nesmí tlačit, aby ji lyžař vydržel mít na hlavě po celou dobu lyžování, zpravidla i několik hodin. Důležitá je i správná pozice helmy – přibližně vodorovná s předním okrajem uprostřed čela. Při zkoušení se nebojte vyzkoušet více modelů a hlavně značek. Každý výrobce má totiž jiný vnitřní tvar helmy, z nichž pouze jeden může dokonale vyhovovat vaší hlavě.

Ke zkoušení si vezměte s sebou i své lyžařské brýle. Je potřeba, aby brýle a helma dokonale lícovali a nic netlačilo. Důležité informace k výběru brýlí naleznete v tomto článku: Jak vybrat lyžařské brýle.

Hmotnost a odvětrání

Při výběru si všimněte také hmotnosti helmy, která by neměla příliš přesáhnout 500 gramů. Uživatelský komfort zvýší i kvalitní systém odvětrání. Některé modely disponují tzv. aktivní odvětrání, které umožňuje zavírat a otevírat větrací otvory dle potřeby. To lze určitě doporučit, při stoupání nebo aktivnější jízdě se snadno zapotíte a větrání se hodně hodí. To samé platí pro jarní lyžování.

Odvětrávání
Odvětrávání

Praktická je také odnímatelná vnitřní výstelka, kterou lze v případě potřeby vyprat. Některé modely mají výstelku z antibakteriálního materiálu, který zabraňuje množení bakterií a vzniku nepříjemných pachů.

Helma na skialpinismus

Pro skialpinismus lze použít jakoukoliv lyžařskou helmu s odpovídající certifikací, je ovšem dobré při výběru ještě více dbát na nízkou hmotnost a dobré odvětrání helmy. Myslete na to, že se při výstupech zapotíte. Vynikající volbou může být například model Receptor Bug od firmy POC, nebo multifunkční a pro skialpinismus přímo určená přilba Salewa Xenon.

Článek vznikl ve spolupráci se specializovanou lyžařskou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.

Podobné články

Komentář

  1. Matus - 24. duben 2013, 04:10 #

    A co pouzivanie horolezeckej prilby na skialp? Aky je rozdiel v ochrane hlavy oproti lyziarskej?

  2. Ski a Bike Centrum Radotín - 24. duben 2013, 13:52 #

    Matus: horolezecké přilby jsou konstrukčně podobné helmám lyžařským a plní stejnou funkci = mají chránit hlavu v případě pádu (a/nebo proti padajícím kamenů). Narozdíl od lyžařských helem je u nich ale hodně akcentováno odvětrání a nejsou zpravidla zateplené (uši, vnitřek helmy). Výrobci je proto často pro skialp nedoporučují, i když se dají principiálně použít. Závisí na tom, kdy se skialpu věnujete (zimní měsíce versus jarní měsíce) a jak jste zimomřivý. Také certifikace jsou u horolezeckých helem jiné (CE EN 12492, UIAA)…

  3. Han - 26. duben 2013, 12:13 #

    Matúš – Co lezou na skialpy mají stejně podle médií a většiny stáda(když čteš reakce v diskuzích pod článkem o nějaké záchranné akci) kokosy bez mozku – tak naco chránit něco, když v lebce stejně prázdno.
    Vždyť víš, že přilby nosíme hlavně kvůli ostatním a jinak jen kvůli fotkách (nasazují se bezprostředně před focením, ať doma když si to pak následně občas prohlédnou si myslí, že dbáme i o bezpečnost a beztak nám to v nich více sluší). Moja naštěstí na tyto stránky nechodí – bo prý stejně na těch fotkách je to furt samé – jak se leze nahoru, pak nějaké panoramata – většinou se sněhem… a pak jak se plácáme dolů..občas nějaká fotka z chaty, kde se společensky trávil volný čas – Nudáááá

  4. wapno - 28. duben 2013, 16:34 #

    Hej sice není to k tomu članku ,ale z vašeho obchodu si už neobjednam nic a POC už vubec ne proč???: Za 1-první objednávka cyklo přilba pro maleho– urvaný šilt!!! za2–druhá přilba pro malého uvnitř přilby vystupky až 0,5 cm na pěne !!! fakt maras když je to pro malé dítě!!no a za 3– při objednaní camelbagu mi došel jiny typ!! Při telefonicke domluvě mě bylo řečeno ,že zboží prochází dvojí kontrolou!! Ješte nikdy jsem nebyl tak nasraný !!! Čao

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org