TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Dostali jste se někdy pod lavinu? Vyplňte náš dotazník a pomůžete výzkumu

Vědecký výzkumu na téma lavin stále pokračuje a i v Čechách probíhá projekt, na kterém se podílí Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK a Armáda ČR. Pozornost je zaměřena převážně na dýchání pod lavinou a úroveň fyzické aktivity v době, kdy je sportovec lavinou stržen.

Testování a simulace dýchání pod sněhem
Testování a simulace dýchání pod sněhem

Navazuje tak na pokusy, jež mimo jiné prokázaly, že pokud má oběť volné dýchací cesty, tedy nemá je zcela ucpané sněhem, je schopná dýchat ve sněhu, aniž by měla vytvořenou vzduchovou kapsu.

K designování dalších pokusů bychom rádi použili data získaná z průzkumu mezi těmi, kteří již v lavině byli. Připravili jsme proto dotazník, který je především určen pro ty, kteří byli zcela/částečně zasypaní, ne pro ty, co se „pouze“ sklouzli na povrchu laviny. Otázky se zaměřují na různé aspekty lavinové nehody, ale hlavně na dechové obtíže a míru pohybové aktivity v inklinovanou­ dobu.

TPraktická simulace dýchání pod sněhem
Praktická simulace dýchání pod sněhem

Vyplnění dotazníku je v elektronické podobě dostupné na níže uvedeném odkazu. Předem velmi děkujeme za jeho vyplnění i šíření mezi další potenciální respondenty.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org