TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Téměř letní skialp na kamčatském vulkánu Viljučinskij v pátek 13. června 2014

Co dělat na Kamčatce, když už je téměř léto a počasí je nádherné? Třeba si v pátek 13. června vyšlápnout na vulkán Viljučinskij (2173 m), který se tyčí na jih od Avačinské zátoky jako pravidelný kužel převyšující výrazně okolní vrcholy. Z Petropavlovska-Kamčatského jsem vyjela autem ráno v sedm hodin.

Z výstupu na Viljučinskij - přímo pode mnou je údolí řeky Paratunka a z ní odbočující údolí řeky Karymčina
Z výstupu na Viljučinskij – přímo pode mnou je údolí řeky Paratunka a z ní odbočující údolí řeky Karymčina (CLICK TO ENLARGE)

Za dvě hodiny jsem přejížděla most v údolí řeky Paratunka, když celá cesta je dnes už úplně bez sněhu. Byla pod samotným vulkáném tyčícím se o více než dva tisíce výškových metrů nade mnou. Kolem deváté hodiny ráno už tady bylo hodně aut, přičemž někteří už tady přespávali ve stanech z předešlého dne. Nebylo se jim co divit, když předpověď počasí slibovala jasné počasí a teploty až 25 C.

Zatímco v údolí řeky Paratunka už není po sněhu ani památky, jen o hřeben vedle je sněhu spousta a jezero je i pod ledem, za Avačinskou zátokou jsou vidět odleva vulkány Korjakskij, Avačinskaja až po Kozelskij
Zatímco v údolí řeky Paratunka už není po sněhu ani památky, jen o hřeben vedle je sněhu spousta a jezero je i pod ledem, za Avačinskou zátokou jsou vidět odleva vulkány Korjakskij, Avačinskaja až po Kozelskij (CLICK TO ENLARGE)

Výstup na vrchol trval přibližně šest hodin a většinu výstupu bylo možné zvládnout na stoupacích pásech. Pouze těsně pod vrcholovým platem v oblasti Vrat to už na lyžích nešlo, a muselo se jít pěšky. Sníh byl měkký a mokrý, takže stoupací pásy byly plně mokré a špatně držely na sněhu. Celou dobu výstupu byla obloha úplně jasná bez jediného mraku. Na Viljučinskij jsem vystoupila společně se svým psem Xartim.

Na vrcholu Viljučinského s Xartim, za mnou jsou přes Avačinskou zátoku Korjakskij, Avačinskaja a Kozelskij
Na vrcholu Viljučinského s Xartim, za mnou jsou přes Avačinskou zátoku Korjakskij, Avačinskaja a Kozelskij (CLICK TO ENLARGE)

Na vrcholu Viljučinského bylo dost lidí, kteří nahoru vyšli s lyžemi, snowboardy, ale také jen pěšky. Jeden z nich měl nejenom lyže, ale také padák. Sjezd byl fantastický, a sníh neměl chybu. Lyže sníh řezaly jako nůž máslo. Pouze Xarti musel běžet dolů z vulkánu, což ho natolik unavilo, že následující dva dny doma jenom spal, jedl a opět spal.

V kuloáru už několik dnů připravujjí trasy ke snowboardovým závodům – Дальневосточный чемпионат (Přrebor Dálného východu). Tyto závody se uskuteční ve dnech 19. až 22. června 2014: Дальневосточный чемпионат – Kamчaткa.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org