TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

VKV junior 2018 - ze Semetína na Nivy a dále na Baťkovou

Mezi padesátku vrcholů juniorské varianty Vrchařská koruna Valašska patří v roce 2018 také rozcestí Nivy (535 m), na němž se setkávají čtyři cyklotrasy 46, 6117, 6118 a 6121. Nahoru je možné vyjet od Vsetínských rybníků, z Janišova, od Baťkové nebo ze Semetína. Zvolili jsme Semetín, který je nejblíže k nástupnímu místu v Jablůnce.

Bývalé koupaliště MEZu v Semetíně je už hodně dlouho zavřené, v dezolátním stavu není jenom koupaliště, ale i velká část okolí
Bývalé koupaliště MEZu v Semetíně je už hodně dlouho zavřené, v dezolátním stavu není jenom koupaliště, ale i velká část okolí

Pro zvýšení zábavnosti cyklo vyjížďky jsme zvolili kromě klasického výjezdu na Nivy pokračování po hřebenu na Baťkovou a z ní sjezd do Hošťálkové. Celý okruh tak měl 27 kilometrů a převýšení 555 metrů.

Po prvním výjezdu z lesa od Semetína směrem na Nivy se otevírají krásné výhledy
Po prvním výjezdu z lesa od Semetína směrem na Nivy se otevírají krásné výhledy

Z Jablůnky jsme dojeli k Bečvě a pokračovali po zastíněném břehu k Ratibořskému mostu. Za ním jsme se napojili na asfaltovou dálnici cyklostezky Bečvy, kterou jsme opustili u Semetinského mostu. Na jemné rozdýchání bylo výborné malé stoupání k areálu bývalého koupaliště vsetínského MEZu s bazénem 35 metrů. Bohužel, kromě občas otevřené hospody je areál celkově úplně zanedbaný. Kde jsou ty časy, kdy tady denně byly stovky lidí ze Vsetína a širokého okolí? Dávno pryč…

Těsně pod rozcestím Nivy je krásný asfalt
Těsně pod rozcestím Nivy je krásný asfalt

Od koupaliště jsme pokračovali mírně do kopce k fotbalovému hřišti, u něhož aktuálně „kachličkují“ ochoz u silnice. Restaurace u fotbalového hřiště je taktéž zrušena a přestavuje se k jinému využití. U Přírodní Památky Semetín – luční prameniště odbočujeme z hlavní silnice ke kilometrovému stoupání na Nivy. Po mírném úvodu přichází stojka, kde děti ihned zhodnocují, že je lepší jít pěšky. Čekám na ně při výjezdu z lesa. Výše je potom ještě jeden trochu strmější úsek. Celkově se ale jedná o výbornou krátkou trasu až na samotný hřeben. Zajímavé je, že závěrečný úsek je pokryt velmi kvalitním asfaltem.

Nivy - rozcestník čtyř cyklotras a nadbytek žlutých značek
Nivy – rozcestník čtyř cyklotras a nadbytek žlutých značek

U rozcestníku Nivy může neznalého překvapit množství žlutých cyklocedulí ve dvou různých provedeních. Schválně, zda někde mimo nejhlavnější cyklotah je možné spatřit (a vyfotit) tolik žlutých cedulí současně. Asi ne..

Za stromem je skrytý Janišovský vrch (573 m)
Za stromem je skrytý Janišovský vrch (573 m)

Výlet na hřeben Nivy – Baťková zhodnotila Anička takto:
„V úterý jsme jeli na cyklistický výlet do Semetína. Bylo velké horko. Ze Semetína na Nivy je prudký kopec, kde jsem já i Bětka musely několikrát tlačit. Nahoře na Nivy není žádný rozhled, ale když jsme pokračovali dále po hřebenu, tak bylo krásně vidět na všechny strany. Moc se mi nelíbilo, že hřeben byl pořád nahoru a dolů. Sjezd z Baťkové byl dobrý, a viděli jsme divoká prasátka v ohradě“

Hřebenovka od Janišovského vrchu po Baťkovou nabízí parádní výhledy
Hřebenovka od Janišovského vrchu po Baťkovou nabízí parádní výhledy

Od rozcestí Nivy vyjíždíme z lesa na západ od Janišovského vrchuaprojíždíme zástavbou s krásnými výhledy na obě strany od hřebene. Cesta dobře kopíruje terén, je to pěkně nahoru a dolů s objížďkami. Mění se také povrch na šotolinu až po kamení v lesním úseku kolem vrcholu Chléviska (641 m). Odtud je to už coby dup k rozcestníku Baťková-Chléviska (603 m), kde dnešní hřebenovka končí.

Vsacké Beskydy na pozadí
Vsacké Beskydy na pozadí

Z Baťkové jedeme už jenom dolů do údolí Štěpková. Po cestě se zastavujeme u ohrady s divočáky. V centru Hošťálkové využíváme služeb Cykloservis ZS Team – Zdeněk Staněk, neboť je potřeba přenastavit jednu brzdu. Provedeno okamžitě a bezplatně! Můžeme vřele doporučit.

Kdo to rychle ujíždí v odraze v brýlích
Kdo to rychle ujíždí v odraze v brýlích

Průjezd Hošťálkovou je rychlý a v Ratiboři se u OÚ napojujeme na cyklostezku a po ní dojíždíme k Ratibořskému mostu. Je takové vedro, že výjimečně v Jablůnce ani nezastavujeme na zmrzlinu.

Na hřebenu se povrch mění od asfaltu přes šotolinu, zpevněnou silnici až pomenší kamenolom
Na hřebenu se povrch mění od asfaltu přes šotolinu, zpevněnou silnici až pomenší kamenolom

Po celou dobu pálilo slunce o sto šest, takže jsme jeli rychle, abychom se schovali do stínu
Po celou dobu pálilo slunce o sto šest, takže jsme jeli rychle, abychom se schovali do stínu

Baťková (603 m) - odtud už jenom dole kopcom
Baťková (603 m) – odtud už jenom dole kopcom

Z Baťkové do údolí Štepková v Hošťálkové
Z Baťkové do údolí Štepková v Hošťálkové

Dole kopcom po kamení
Dole kopcom po kamení

Závora byla otevřená, mohli jsme valit do údolí
Závora byla otevřená, mohli jsme valit do údolí

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg