TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Kojenecko-těhotenský zimní výlet na Girovou v Beskydech

Zima je letos mňam mňam, tak jsme s kamarádkou chtěly vyrazit někam na hory. Volba padla na Mosty u Jablůnkova, protože to tam neznáme a chtěly jsme poznat. Krátkou pěší túru pro jednoho kojence, pětitileté dítě a těhotnou v pátém měsíci nám tak poradili, jak jinak, než v hospodě.

Prvních 500 metrů musíme šlapat zkratkou do sjezdovky Mosty u Jablůnkova
Prvních 500 metrů musíme šlapat zkratkou do sjezdovky Mosty u Jablůnkova

Zpočátku strmě na Studeničný

Všichni nás posílali na Studeničný, kde je i turistická chata a měli pravdu, že „na pěšky“ je to jedna z mála schůdných tras v okolí. I tak jsme se párkrát museli orientovat prostě podle azimutu a fiknout to tak nějak bílým lesem a doufat, že narazíme na prošlápnutou trasu. Člověk, a hlavně děti, musí „přežít“ začáteční strmé stoupání do sjezdovky. Červená značka, která vede na rozcestí Studeničný, totiž kopíruje sjezdovku. Na Chatě na Grúni nám poradili, ať kašleme na značku a jedeme rovnou do sjezdovky po jejím urolbovaném kraji a tip to byl dobrý, protože mimo skiareál jsme se ve volném terénu bořili i do půl stehen.

Trasa vedla cestou necestou - stále rovně přes les
Trasa vedla cestou necestou – stále rovně přes les

Stoupání do kopce nebylo dlouhé – asi 500–600 metrů. Pak už stačilo jen prorazit cestu přes les a narazit na běžkařskou magistrálu, po které na Studeničný chodí i pěší. Ostatně po běžkařské trase se nejde dlouho. Z rozcestí, kde jsme na ni narazily to na chatu bylo necelý kilometr. Stopa vedla po kraji a prostředek byl ušlapaný.

Na Gírovou raději na běžkách

Dále na Gírovou už pěší stopy nevedly a my jsme nechtěli kazit idylickou stopu. I kvůli perfektní stopě jsme na místo vyrazili o týden později na běžkách a dojeli až na Gírovou. Běžky s vozíkem na této trase jsou také perfektní. Cesta nahoru na Gírovou mírně stoupá, ale ne tolik, že by to bylo nepříjemné, a dole jste pak coby dup. Na trase jsou hned dvě chaty jako záchytné body.

Tady jsme zatím ztraceni v lese, ale boby to jistí
Tady jsme zatím ztraceni v lese, ale boby to jistí

Pěší túra Mosty – Studeničné byla dlouhá 5 kilometrů a byla pro dvě matky, dvě děti s vozíkem a bobama akorát. Zabrala hodinu a půl nahoru a hodinku s malou zkratkou dolů. Stejně tak to bylo s trasou Mosty – Gírová, která má 10 kilometrů. Na běžkách to přeci jen sviští rychleji a při cestě s lyžemi jsme měli jen dítě ve vozíku.

Konečně jsme narazili na prohrnutou trasu, mezi Studeničným rozcestím a chatou jezdí i auta
Konečně jsme narazili na prohrnutou trasu, mezi Studeničným rozcestím a chatou jezdí i auta

Na chatu Skalka jsme nedošli

V okolí Mostů jsme pak chtěly vyrazit na výlet i druhý den. Sebevědomě jsme zamířily na druhý tip místních – chatu Skalka. Z obce to mělo být necelé 4 kilometry. Trochu jsme se divily, že se na nás kolemjdoucí dívají jak na blázny a brzy jsme pochopily proč. Cesta brzy skončila a my jsme musely prošlapávat do prudkého kopce trasu zabořené do půl pasu (místy po čtyřech).

Před chatou Studeničný v teplíčku v Chariotu
Před chatou Studeničný v teplíčku v Chariotu

Poznatek dnešního dne – vozík opravdu není stvořen pro sporty, kde se člověk boří. Začal nabírat sníh a tak jsem si ho musela zapnout ne kolem pasu, ale kolem ramen. V půli cesty, po dvou hodinách, i když snaha byla, jsme to zabalily. Tzn. neprošlápnutá cesta na Skalku s dětmi dobrý nápad není.

Další den po cestě na Skalku zaboření po pás
Další den po cestě na Skalku zaboření po pás

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org