TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Prášili na skialpech

O tom: že bájný prašan skutečně existuje, zda věřit domorodcům a kolikrát lze za víkend nalepit pásy.
„Dobrý večer“ tvrdí neochvějně Pavel do telefonu. Hodinky ukazují 00:15. „Tak, my jsme tady a stojíme před Vaší chatou“. Na Bosrockhütte jsme příliš dobrý první dojem holt neudělali. Rozespalý Herr Salfinger vypadá, že nám ukáže middlefinger. Naštěstí soucit vzbuzuje Nikola, která s námi moc nejezdí a tak ještě neví, že základním vybavením punkového skialpinisty je spacák, čelovka a kapesní stan.

Mraky sněhu, bohužel je jde těžko odlišit od mraků ostatních
Mraky sněhu, bohužel je jde těžko odlišit od mraků ostatních

Na nás zase neudělalo dobrý dojem sobotní počasí. Domácí přípravu jsme tentokrát nepodcenili a z průvodce vybrali stránku s kombinací slov Schlechtwettertour + Lawinensicher + Hochwinter.

Šlapeme svahem. Šlapeme kolem lesa. Šlapeme kolem zapadaných chat. V sedle nevidíme sedlo. Šlapeme dál. V lehčí vánici potkáváme pána a paní:
„Grüß euch, kam jdete? My jdeme na Karleck.“
„MY jdeme na Karleck.“
Divný na tom je, že jdeme přímo proti sobě.
Paní sice každou chvíli vykřikuje „Scheiße Kurven“, asi nějaké zaklínadlo, ale když jsou domorodci, tak to budou mít asi pravdu.

V sedle, možná, kocháme se v průvodci fotkami hor, které nad námi možná jsou
V sedle, možná, kocháme se v průvodci fotkami hor, které nad námi možná jsou

Strháváme pásy a vrháme se do lesů a plání. Do dneška jsem si myslela, že prašan je záležitost čistě teoretická, která se vyskytuje pouze na www.youtube.com. A najednou ho máme po kolena, nižší vzrůsti po stehna, to je plavba! Ještě, že mlha tlumí radostné hýkání. Brzo mám prašanu až nad hlavu. Bude to nejspíš tím, že mě svévolně opustila jedna lyže.

Prašan, vždycky jsem si myslela, že je jenom ve filmech
Prašan, vždycky jsem si myslela, že je jenom ve filmech

Na chatě otáčíme rádlera. Herr Salfinger trochu roztál. Na Karlecku jsme prý určitě nebyli, na to jsme moc brzo dole. Očividně jsme porušili základní pravidlo „nikdy nevěř domorodcům“. Lepíme pásy. Chatař zdvihá obočí a chválí svojí oblíbenkyni Nikolu, že je Sportlerin. Znovu svahem, kolem lesa a znovu na vrchol. Aha, je tu cedule Kleine Bosruck. A znovu dolu tou nakydanou peřinou.

Po kolena po kolena po kolena
Po kolena po kolena po kolena

Na chatě otáčíme rádlera. Lepíme pásy. Chatař kroutí hlavou. A svahem, a kolem lesa, a do třetice pořád ještě nerozježděným svahem dolů. Herr Salfinger se s námi velmi vroucně loučí, moc se omlouvá, že dnes už nemá místo a těší se brzo na viděnou. Já upadám do kómatu, zatímco si Pavel s Nikolou v supermarketu zkouší bundy.

Z Pirklalmu se line blahá vůně. Aby ne, je tu ubytovaná krumlovská elita. Lyže už si s sebou asi vůbec nevozí, zato ve speciální míse kyne vánočka, v mikrovlnce se zběsile točí kilová sekaná a z pánve skáčou čerství lososi. Tomu říkám rekonvalescence po výkonu.

Nedělní ráno je motivační. Lepíme pásy za bezmezného obdivu většinového osazenstva, které vytrvale přikládá led na teploměr, aby mohlo tvrdit, že na lyžování je dnes příliš zima a dále se věnovat bohulibé kulinařině.

Kudy tudy?
Kudy tudy?

Kopec Pleschnitzzinken je podezřelý, kromě svého názvu, hlavně množstvím sjezdovek. Skialpová stopa ale mizí v lese a zázračně se proplétá úbočím až k zasypané chajdě na hřebeni. Výhledy jsou inspirativní, přesto značnou část stoupání řešíme obsah věty „to se nedivim, že seš sama/sám“. To je zase vejlet zoufalců.

Samá závažná témata
Samá závažná témata

Vrchol a hřeben Pleschnitzzinkenu, zavřená chata Pleschnitzzinken Hütte
Vrchol a hřeben Pleschnitzzinkenu, zavřená chata Pleschnitzzin­ken Hütte

Buď je dnes mezinárodní den ženského skialpinismu, nebo nám atlas túr zatajil, že hora je posvátná. U vrcholového kříže se postupně hromadí deset skialpinistek všech věkových kategorií, jedna fena a Pavel. Sjezd dolů po hřebínku vypadá poměrně nudně do té doby, než to místní pošlou přímo dolů naprosto panenským svahem. My jsme se snad nepoučili, zase skáčeme na speck domorodcům. Tentokrát to naštěstí není omyl, svahem se s námi sype jen pár sněhových kuliček. A pro velký úspěch, znovu nahoru!

Z Pleschnitzzinkenu až na dno údolí – svahem, lesem, sjezdovkou, pastvinou
Z Pleschnitzzin­kenu až na dno údolí – svahem, lesem, sjezdovkou, pastvinou

Poslal to tam Rakušák, pošlem to tam taky
Poslal to tam Rakušák, pošlem to tam taky

Některé víkendy maj prostě mnohem víc než 48 hodin!
Některé víkendy maj prostě mnohem víc než 48 hodin!

INFO:
Bosruckhütte, v zimě otevřeno od 27.12 do Velikonočního pondělí, s řetězy lze dojet až k chatě autem.
Nocleh s (chudou) snídaní – 12,80 EUR pro členy OEAV, 16.80 EUR pro nečleny
Karleck, větší jarní túry v okolí: Scheiblingstein, Gr. Pyhrgas

Středisko Galsterberg, ubytování Pirklalm
Pleschnitzzinken
Nejhezčí varianta: Z Pirklalmu po červené značce nad Bottinghaus (lze vyjet lanovkou) dále po značce č. 783 lesem k Pleschnitzzi­nenhütte a na vrchol.

Literatura:
Schitouren-Atlas Östereich Ost

Podobné články

Komentář

  1. palic - 12. únor 2013, 19:04 #

    Moc pěkné stopy… škoda jen té jedné chaotické :-)

  2. marka - 12. únor 2013, 20:29 #

    já už jsem poučená, takže moje neni! jak jsme dojeli, otočili se, tak jsem to ostantím hned vyprávěla…

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org

 
 
160x600afil-awards.jpg
ladiran-160x600.jpg