TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Začátek skialp/freeride sezóny na Chatě pod Rysmi

Ve dnech 26. až 30. prosince 2009 se na Chatě pod Rysmi konala klasická zimní výcviková akce 155. HO Vsetín. Ač nejsme členy, zúčastnili jsme se. Předpověď počasí se měnila skoro každou hodinu a vánoční déšť také nevěstil nic dobrého, takže výsledek byl přinejmenším nejistý, obzvlášť s ohledem na freeride ježdění v prašanu.

Prašáán
Prašáán

Fotogalerie Matúša Kuchyni je tady:
Rysy s H.O. Vsetin
Sekvence Čertíková skoku a pádu na úpatí Českého štítu ve Vysokých Tatrách

Šestadvacátého brzy ráno nasedáme do Chuckieho Peugeota 106 a s mezizastávkou v Jablůnce u Kláry a pak i u Paliče pokračujeme směrem Štrbské pleso. Cesta to byla dlouhá a pro auto asi i trnitá, přeci jen není stavěno na takovou zátěž. Nicméně se nám podařilo úspěšně dorazit.

Cestou na Popradské pleso
Cestou na Popradské pleso

Po výstupu z auta nám chybí jediné- sníh, ale aspoň se udělalo docela hezky. Po asfaltu k Popradskému plesu už jdeme pěšky, někteří ve skeletech, jiní v pohorkách se skelety v batohu. První varianta je asi lepší, jak se ukazuje v průběhu další cesty. Na chatu se dostáváme až večer, někdo naprosto zlehka, jiní (například já) s jazykem na vestě a úplně potmě.

Typický prosinec na lyžích
Typický prosinec na lyžích

Další den je relativně OK počasí, tak jdeme do sedla Váha a pak směr Rysy. Před nimi to však otáčíme, chybí nám cepíny a asi i morál. Cestou nahoru jsme měli možnost pozorovat unikátní Matúšovu držku, kdy při sjezdu podjel na skrytém ledu a brzdil nad žlebem do České doliny. Pro začátek nic moc pohled. Na moje prašanové lyže tady opravdu nejsou podmínky, takže sjezd je pouze snaha přežít. Dole u chaty si ještě s Chuckiem prohazujeme lyže a všelijak blbneme, ale není to ono. Večer na chatě je kulturním zážitkem se vším všudy, aspoň kam má paměť sahá…

Je mi zima, ale je tu krásně
Je mi zima, ale je tu krásně

Ráno bolehlav a venku tyfus. Celý den se válíme, jen Haikos předvádí pekelné sjezdy z Českého štítu a skupina skialpinistů si dává Českou dolinu. Večer mi Matúš půjčuje svoje Movementy s Tech vázáním a nasazuje mi brouka do hlavy- přeci jen ten Marker Duke nebude úplně nejideálnější vázání.

Takových probuzení mohlo být více
Takových probuzení mohlo být více

Zato další probuzení už je o něčem jiném!! Slunce, modrá obloha a půl metru čerstvého prašanu. Nastávají celodenní orgie, proložené odřezáváním návějě a lavinovým výcvikem. Při tréninku s vyhledávači byla nad námi uvolněna lavina sestupujícími horolezci z Českého štítu. Nikomu se naštěstí nic nestalo a vzniklé laviniště bylo v noci použito k dalšímu výcviku.

Tak co budeme dělat teď?
Tak co budeme dělat teď?

Poslední den je venku opět hnusně, tak už jen balíme a sestupujeme zpět k autu na Štrbském.

Popradské pleso
Popradské pleso

Tatry
Tatry

Tatry
Tatry

Co se to tam děje?
Co se to tam děje?

Čertík v jízdě
Čertík v jízdě

Mill, www.mill.cz
Mill, www.mill.cz

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org