TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Motolský seminář Sportování všedního dne 2019 byl nabitý užitečnými informacemi

V malé přednáškové místnosti Fakultní nemocnice v Motole uspořádali pracovníci Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství druhý díl semináře zaměřeného na různé sportovní aktivity dětí i dospělých. V odpoledních hodinách 14. listopadu 2019 se přednášková místnost zcela zaplnila na téměř čtyři hodiny přednášek a metodických videí.

Jak na sportování všedního dne u non-DPŠ a DPŠ
Jak na sportování všedního dne u non-DPŠ a DPŠ

Osm přednášejících si připravilo přednášky na aktuální témata ze sportu a výživy. V úvodní přednášce doc. MUDr. Jiří Radvanský, CSc. seznámil přítomné s obecnými zásadami zdravého sportování a jeho důležitosti v rámci prevence různých civilizačních chorob, včetně diabetu a Alzheimera. Díky dokonalému přednesu doc. Radvanského si každý přítomný uložil hluboko v paměti zkratky dPŠ a DPŠ, tj. dítě Pohybu se Štítící a Dospělý Pohybu se Štítící. Každé dítě má přirozené rádo pohyb a záleží jen a pouze na rodičích a vnějších vlivech, zda z něj bude non-dPŠ nebo dPŠ. V přednášce byly také nastíněny možnosti překlopení dPŚ a DPŠ na non-d/DPŚ jedince včetně upozornění, že to může být hodně náročné.

Chcete-li dlouho vydržet pohybliví, začněte se kamarádit s fyzioterapeuty
Chcete-li dlouho vydržet pohybliví, začněte se kamarádit s fyzioterapeuty

Byl představen experiment s DPŠ v Anglii, kde v rámci prevence u začínajících diabetiků bylo sto lidem nabídnuto zdarma elektrokolo s komplexní technickou podporou na dobu čtyř měsíců. Ze sto lidí projevilo zájem dvacet mužů a deset žen. Výsledky jejich čtyřměsíčního „sportování“ byly tristní. Muži najeli ne elektrokole v průměru týdně 20 km a ženy 5 km! Součástí výzkumu bylo i sledování „procházek“ respondentů, což znamenalo maximálně 3× týdně šouravou chůzí 1 km za čas 16 minut. Evidentně to byli všechno jedinci v kategorii DPŠ.

Kazuistika Oldřicha Chramosty k napravení špatného držení těla a horší pohybové dynamiky
Kazuistika Oldřicha Chramosty k napravení špatného držení těla a horší pohybové dynamiky

Oldřich ChramostaCentra pohybové medicíny Pavla Koláře představil úpravu pohybových vzorců společně s rozvojem stability a mobility u fotbalisty staršího školního věku s měřitelným pokrokem: „Zakomponováním prvků metody DNS do přípravy hráče kopané, akcentujíc rozvoj dynamiky a akcelerace, lze dosáhnout prokazatelného výkonnostního rozvoje.“

Problematika palubových sportů z pohledu Jakuba Nováka
Problematika palubových sportů z pohledu Jakuba Nováka

Sportům v halách se podrobně věnoval Jakub Novák, který uvedl hlavní rizika florbalu, ale i dalších halových sportů. Představil možnou prevenci úrazu kyčlí, kolen a kotníků. Jakub Novák je bývalý extraligový hráč florbalu je nyní fyzioterapeutem Českého svazu pozemního hokeje, Centra pohybové medicíny Pavla Koláře a Tělovýchovného lékařství FNM.

Podle BMI trpěl Schwarzeneger značnou nadváhou...
Podle BMI trpěl Schwarzeneger značnou nadváhou…

Tělovýchovný lékař Michal Procházka z Oddělení TVL a Centra pohybové medicíny Pavla Koláře rozebral obezitu, pohyb, BMI, Fit & Fat koncept. „Sportovní výkon má jednoznačnou odezvu ve skladbě jídelníčku. Kvalitní přednáška o stravě proto na našem semináři nesmí chybět.“

Co si odnést domů? Kašlete na zadek a stehna, řešte Váš pas!
Co si odnést domů? Kašlete na zadek a stehna, řešte Váš pas!

Po přestávce nastoupila triatlonová sekce Kraul (Klára Kučerová – plavání), Dupat (Jan Dubec – kolo), Run (Ondřej Růžek – běh) a Pain (Jan Pokorný – posilovna). "Benefity vodního prostředí pro pohybovou aktivu jsou dávno známé. Je však plavání vhodné pro všechny? Jaké jsou jeho výhody a limity? A raději kraul, nebo znak? To vše přednášela a na videích zdůraznila fyzioterapeutka a někdejší závodní plavkyně Klára Kučerová.

Klára Kučerová a plavání
Klára Kučerová a plavání

Jan Dubec podrobně rozebral vše ohledně cyklistiky z hlediska různých somatotypů. Posed na kole, jeho úprava, různé druhy šlapání, nášlapné pedály a horké novinky z oblasti sedel.

S Janem Dubcem podrobně o kolo a jeho přizpůsobení uživateli
S Janem Dubcem podrobně o kolo a jeho přizpůsobení uživateli

Specialista na diagnostiku a terapii běžeckých obtíží Ondřej Růžek se ve svém příspěvku zaměřil na „čerstvý vítr do často vadnoucích principů rozvoje běžecké lokomoce“. Nadčasová a vtipná přednáška se nesla v duchu „Analogové budíky jsou dávno v muzeích, frčí bezdotykové obrazovky. Pojďme společně měnit přístupy v běžeckém tréninku, ať nejsme taky retro.“

Já ale neumím běhat se snažil vyvrátit Ondřej Růžek
Já ale neumím běhat se snažil vyvrátit Ondřej Růžek

Lékař Jan Pokorný se zaměřil na obecný přístup k doplňkovému tréninku v posilovně „Do posilovny poučen“: Kondiční zvedání břemen a vlastní váhy má své limity a dané zásady. Cvičíme skutečně tak, abychom dosáhli kýžených výsledků? Přehled obecných zásad a doporučení odporového tréninku nejen v posilovně.
Konkrétnost a praktičnost z úst jednoho z nejrychlejších motolských sprinterů, jemuž je výbušnost a rychlost v tréninku vlastní.

Jan Pokorný rozebral co a jak dělat v posilovně
Jan Pokorný rozebral co a jak dělat v posilovně

Schody na 2. LF UK a FN Motol
Schody na 2. LF UK a FN Motol

Sametová zeď a nad ní nesametový nápis z dob ČSSR
Sametová zeď a nad ní nesametový nápis z dob ČSSR

Podzimní seminář Sportování všedního dne 2019 byl ve všech ohledech výborný. Přednášející měli skvěle připravené prezentace i výborný přednes okořeněný notnou dávkou vtipu, díky jemuž posluchači odcházeli úplně nadšeni.

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org