TuleniPasy.cz

Od září 2014 je hlavním informačním webem ke skialpinismu a freeridu v českém jazyce stránka TuleniPasy.cz. Zde budou nadále zveřejňovány obecné informace ke skialpu a zimním horským disciplínám, stejně jako upozornění na zajímavé akce, popřípadě anotace novinek.

Od podzimu 2018 ve zvýšené míře lyžujeme nejenom na lyžích G3 a K2, ale nově také na švýcarských lyžích DOWN.

Letní #skimokids výstup na Grintovec (2558 m) na konci června

Kamnišsko-Savinjské Alpe se nacházejí v severním Slovinsku nedaleko rakouských hranic. Jejich nejvyšším vrcholem je 2558 metrů vysoký Grintovec, který byl první zastávkou letního horského a mořského soustředění #skimokids. 26. června jsme přijely brzo ráno do Kamnické Bistrice (600 m), kde nás nejprve čekal výstup na Cojzovu koču (1791 m).

Výstup z Kamnišské Bistrice na Cojzovu koču má přes 1200 výškových metrů
Výstup z Kamnišské Bistrice na Cojzovu koču má přes 1200 výškových me­trů

Jak to vypadá na Grintovci v září? Povedený zářijový pěší víkend v Kamnišsko-Savinjských Alpách
Článek sepsán #skimokids Aničkou a Ladou.

Výstup na Cojzovu koču

Ráno jsme se z parkoviště ve výšce 600 metrů sbalili a vyrazili na strhující výpravu. Ze začátku jsme šli po cestě, pak jsme se dostali do lesa, ve kterém začalo velké stoupání. As po dvou až třech hodinách jsme konečně došli k chatě. Čekání před chatou, než někteří z nás uschnou od potu, bylo nudné. Po deseti minutách jsme se ubytovali a myslím, že jsme se šli najíst nebo něco takového. V 15:45 h jsme se dostali do pokoje, jelikož chatař viděl, jak jsme unavení, tak nás pustil dříve. Kolem čtvrté hodiny jsme já, Bebe a Lada vytuhly. Mezitím šli Honza a Jitka na Kalšku goru. Když přišli zpátky, šli jsme do hospody. Tam jsme si objednali jídlo, měli jsme těstoviny. Potom jsme šli spát a zazvonil zvonec a dne byl konec.

Z Cojzovy koči směr Grintovec
Z Cojzovy koči směr Grintovec

Výstup z Cojzovy koči na Grintovec

Vstali jsme na Cojzově koči a šli jsme na snídani. Všichni jsme si dali míchaná vajíčka. Vyšli jsme z chaty ve výšce 1791 metrů. Přelezli jsme první menší kamenitý kopce. Nahoru jsme nic neviděli, vše nad námi bylo v mracích.

Z Cojzovy koči je větší část výstupu na Grintovec kamenitým terénem
Z Cojzovy koči je větší část výstupu na Grintovec kamenitým terénem

Potom jsme šli na první předvrchol, který byl kamenitý. Někdy nám to tak klouzalo. Na cestě na předvrchol byly krásné květiny jako hořec, sedmikrásky, pomněnky, atd. Když jsme droazli na předvrchol, tak jsme zjistil, že na pravý vrchol je to ještě kus s tím, že musím ještě na jeden kopec a pár set výškových metrů k tomu. Tak jsme si z turistického batohu vyndali sušené maso a šli dál.

Odpočinek během výstupu na Grintovec
Odpočinek během výstupu na Grintovec

Chvíli jsme šli a už viděli Grintovec, ke kterému nám chybělo asi 150 výškových metrů. Šli jsme a šli, až jsme na něj vyšli. Na vrcholu je kamenný stů, na kterém nám udělal foto jeden milý pán, který uměl trochu česky. Dělali jsme tam také holubičky. Sestup byl moc hezký a výhled též. Až najednou bum bác a Honzíček spadnul, což jsme nestihli vyfotit.

Oblačnost převalující se okolo Kalšského hřebene
Oblačnost převalující se okolo Kalšského hřebene

Sešli jsme k chatě a chvíli jsme ještě byli venku a hráli různé hry. Potom jsme šli dovnitř a dali si pořádnou večeři. Chatař nám půjčil hru „Čtyři v řadě“, kterou jsme vydrželi hrát do půlnoci.

Vrcholová svačina na Grintovci
Vrcholová svačina na Grintovci

Uvaření z Cojzovy koči do Kamniku

Program na neděli jsme měli jednoduchý: vstát, nasnídat se a sejít z chaty do Kamnišské Bistrice. Vstát se nám podařilo. Nasnídali jsme se dosytosti a během snídaně stihly Anička s Ladou odehrát řadu partií hry „Čtyři v řadě“. Na sestup po deváté hodině jsme si nevzali žádné pití s tím, že dolů budeme rychle. To se úplně nesplnilo, když bylo pekelné vedro a sestup do 600 metrů nám zabral skoro dvě hodiny. Překvapilo nás, že od dolní stanice nákladní lanovky až po Kamnišskou Bistrici bylo všude možně zaparkováno velké množství aut.

Na vrcholu Grintovce létalo i dost ptáků
Na vrcholu Grintovce létalo i dost ptáků

Po příchodu do doliny jsme hned zapadli na terasu chaty na základní osvěžení. Poté následovalo koupání v jezírku, které vyhrála Bětka, neboť v ledové vodě vydržela neskutečně dlouho. Z Kamnišské Bistrice jsme se přesunuli na prohlídku téměř liduprázdného Kamniku. Vedro bylo pekelné, a proto jsme přežili jen díky zmrzlině. Vlastně několika zmrzlinám. Byli jsme na dvou vyhlídkách, podívali se na skanzen a cestou zpět si udělali menší zacházku stinným okolím Kamniku. Poté jsme se přesunuli do kempu v Ljubljani poblíž aquaparku Laguna s řadou různých bazénu a příšernou DJkou.

Parádní výhledy z Grintovce
Parádní výhledy z Grintovce

V Kamnišsko-Savinjských Alpách zůstal i na konci června ještě nějaký sníh
V Kamnišsko-Savinjských Alpách zůstal i na konci června ještě nějaký sníh

Holubička na Grintovci 1
Holubička na Grintovci 1

Holubička na Grintovci 2
Holubička na Grintovci 2

Sestup z Grintovce
Sestup z Grintovce

Nadhled na Cojzovu koču
Nadhled na Cojzovu koču

Traverz kus nad Cojzovou kočou
Traverz kus nad Cojzovou kočou

Typický slovinský horský turistický rozcestník
Typický slovinský horský turistický rozcestník

Výhled na Kamnišsko-Savinjské Alpe z Kamniku
Výhled na Kamnišsko-Savinjské Alpe z Kamniku

Kamnišsko-Savinjské Alpe z Kamniku
Kamnišsko-Savinjské Alpe z Kamniku

Podobné články

Komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

 

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje sexy formátování texy. Například nový odstavec získáte 2x odřádkováním, citace započněte znakem ">", odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]
|
 

Hledání na webu

Co se chystá

Důležité

Významné výlety

Poslední odkazy

Poslední komentáře

Naše kopce na summitpost.org